fot. twitter.com

Biegną, by uczcić niepodległość: Sztafeta dotrze dziś do Krakowa

Do Krakowa dotrze dziś sztafeta biegowa w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, jej uczestnicy wyruszyli wczoraj z Jasnej Góry.

Uczestnicy po drodze minęli Knurów i Katowice. Sztafeta biegnie pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Towarzyszy jej hasło „Ku chwale ojców niepodległości”.

Wydarzenie ma uczcić najbardziej zasłużonych dla niepodległości Polaków. Wśród nich jest m.in. Józef Piłsudski czy Ignacy Daszyński.

O. Marian Waligóra, przeor jasnogórskiego klasztoru, wskazał, że sztafeta ma też wymiar duchowy.

– Sztafeta biegowa z Jasnej Góry, od Królowej Polski, przez Katowice, do Krakowa, gdzie uczestnicy tej sztafety chcą pokłonić się przede wszystkim tym, którzy przyczynili się do naszej wolności. Zakończy się to wszystko na Wawelu przy grobie marszałka Józefa Piłsudzkiego – jak niektórzy mówią – ojca naszej wolności. Wiemy, że ta wolność ma przede wszystkim ten wymiar duchowy, najgłębszy. Jeżeli my o nią nie zadbamy, w tej sferze duchowej, to ta wolność nigdy nie będzie nam służyła. Stąd wydaje mi się, że inicjatywa i wiązanie tej sztafety biegowej z Jasną Górą ma jak najpiękniejszy wymiar właśnie duchowy dla nas i przypominający, że duchowo trzeba być najpierw wolnym, żeby dobrze skorzystać z tego daru zewnętrznej wolności – powiedział o. Marian Waligóra.

Sztafetę biegowa w stulecie odzyskania niepodległości przez państwo polskie zorganizował Marian Płaszczyk, rycerz komandor Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy.

Start sztafety poprzedziła w sobotę poranna Msza św. w Kaplicy Matki Bożej.

RIRM

drukuj