Jubileuszowe Spotkanie AA na Jasnej Górze

Po raz kolejny w dniach 01-02 czerwca 2013 osoby uzależnione od alkoholu, hazardu, jedzenia czy narkotyków wraz ze swoimi rodzinami spotkają się w Częstochowie na Jasnej Górze, na jubileuszowym XXV zjeździe grupy  Anonimowych Alkoholików.

Tegoroczne spotkania będą przebiegały pod hasłem „Radosna prawda – trzeźwy dom i rodzina”. Jasnogórski zjazd każdego roku licznie gromadzi osoby z całej Polski i z poza jej granic.

Uczestnicy spotkania o godz. 21.45 wezmą udział we Mszy św., której przewodniczył będzie ks. bp Antoni Długosz, duszpasterz osób z problemem narkotykowym.

Jasnogórski zjazd to nie tylko spotkanie dla osób uzależnionych od alkoholu. Podczas tegorocznego spotkania zainaugurowanych zostanie 7 mitingów.

– W spotkaniu tym udział bierze około 30 tysięcy ludzi, to jest takie minimum. Są dwa programy typowo AA-owski i typowo religijny. Ludzie uzależnieni przyjeżdżają z rodzinami. W tym roku pierwszy raz będą spotkania oficjalne anonimowych hazardzistów i narkomanów. Program jest bardzo obfity. Odbędą się mitingi dla AA, Al.-Anon czyli osób współuzależnionych, DDA-dorosłych dzieci alkoholików, Al-Ateen przeznaczone tylko dla dzieci bez ich rodziców – informował pan Mietek, anonimowy alkoholik i jednocześnie jeden z organizatorów spotkania w Częstochowie.
– Zainteresowanie spotkaniem z roku na rok wzrasta. W tym roku przyjeżdżają także osoby z bliskiego wschodu, w zeszłym roku  w zjeździe uczestniczyły osoby z Kanady i Stanów Zjednoczonych – dodaje organizator zjazdu.

Pomysłodawcami zjazdów AA na Jasną Górę byli sami zainteresowani.

– Pomysł powstał 25 lat temu. Szóstka ludzi, którzy w tamtym momencie strasznie walczyła z nałogiem, która była na marginesie społecznym, postanowiła te spotkania organizować. Tak też otworzyli pierwsze spotkania AA, wówczas zgromadziło się ok. 300 osób, w tej chwili jest nas ponad 30 tysięcy. To jest dowód na ogrom tego, co oni zapoczątkowali i że się to tak rozrosło.  Do dzisiaj z tej szóstki zostały trzy osoby i w tym roku zostaną oni uhonorowani – opowiada pan Mietek.

Na zjazd przyjeżdżają nie tylko wierni. Co roku spotykają się tu kobiety i mężczyźni, którzy chcą się ze sobą podzielić własnymi doświadczeniami, siłą, nadzieją z tymi, którzy tak jak oni podjęli ten trud i na co dzień zmagają się ze swoimi słabościami, ale też z tymi którzy dopiero podjęli z nimi walkę. Na Jasnej Górze pragną znaleźć siłę i potrzebne łaski do tego, aby wytrwać w postanowieniu trzeźwości.

Organizatorami spotkań są: częstochowskie Grupy AA „Olśnienie” i Grupy Al.-Anon „Nadzieja” i „Wytrwałość”.

Program Spotkania

Sobota, 01 czerwca 2013

14.00 Otwarcie XXV Spotkań AA na Jasnej Górze (kaplica Matki Bożej)

15.00 – 18.00 Prezentacja twórczości artystycznej o tematyce związanej z

ruchem AA (kaplica Św. Józefa – Hale Jasnogórskie)

18.00 – 05.00 Miting otwarty AA (kaplica Św. Józefa – Hale Jasnogórskie)

18.00 – 05.00 Miting otwarty Al-Anon (Kaplica w Domu Pielgrzyma)

18.00 – 05.00 Miting otwarty DDA (Sala O. Kordeckiego)

18.00 – 21.00 Miting zamknięty Al-Ateen (Kaplica Różańcowa)

16.00 – 20.00 Miting otwarty Anonimowych Żarłoków (Sala Chóru)

16.00 – 20.00 Miting otwarty Anonimowych Narkomanów (Sala Konferencyjna w Domu Pielgrzyma)

16.00 – 20.00 Miting otwarty Anonimowych Hazardzistów (Mała Kaplica w Domu Pielgrzyma)

15.30 Droga Krzyżowa (zbiórka na placu przed Szczytem Jasnogórskim)

21.00 Apel Jasnogórski

21.45 – 23.00 Msza Św. na placu przed Szczytem Jasnogórskim celebrowana przez ks. Biskupa Antoniego Długosza

Niedziela, 02 czerwca 2013

13.00 Zawierzenie w Kaplicy Matki Bożej

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl