[TYLKO U NAS] Dr G. Piątkowski: Trzeba jak najszybciej doprowadzić do normalizacji sytuacji, abyśmy wszyscy mogli wyjść obronną ręką z pandemii

Polska gospodarka co do zasady radzi sobie bardzo dobrze. Trzeba natomiast zwrócić uwagę na kilka sektorów, które zostały przez lockdown wyłączone z działania i jak najszybciej doprowadzić do normalizacji sytuacji, abyśmy wszyscy mogli wyjść obronną ręką z pandemii. Krótkofalowo możemy mówić o wskaźnikach, które na tle całego świata utrzymują się na bardzo dobrym poziomie – wskazywał dr Grzegorz Piątkowski, prawnik i ekonomista, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę o przedłużeniu dotychczasowych obostrzeń w pięciu województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim. W pozostałych jedenastu od poniedziałku, 26 kwietnia, otwarte zostaną m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz przywrócona zostanie nauka hybrydowa w klasach I-III szkół podstawowych.

Szef resortu zdrowia zapowiedział, iż w przyszłym tygodniu najprawdopodobniej przedstawiony zostanie szczegółowy plan otwarcia branż m.in. hotelarskiej i gastronomicznej, które od początku pandemii w Polsce były zmuszone ograniczyć bądź całkowicie zamknąć swoją działalność.

– Polska gospodarka co do zasady radzi sobie bardzo dobrze. Trzeba natomiast zwrócić uwagę na kilka sektorów, które zostały przez lockdown wyłączone z działania i jak najszybciej doprowadzić do normalizacji sytuacji, abyśmy wszyscy mogli wyjść obronną ręką z pandemii. Jeśli chodzi stricte o wskaźniki dochodu budżetowego, to rzeczywiście wygląda to bardzo dobrze. Udało się je zwiększyć o 5 proc. w stosunku do roku ubiegłego. (…) Jedynym podatkiem, z którego notujemy spadek, jest akcyza – wskazywał dr Grzegorz Piątkowski.

Ostatnie dane Eurostatu wskazują, iż Polska notuje najniższy poziom bezrobocia na tle innych krajów Unii Europejskiej – w styczniu wyniosło ono 3,1 proc. [czytaj więcej]

– Jeśli chodzi o produkcję przemysłową mamy 19-procentowy wzrost w stosunku do marca roku ubiegłego. Przeciętne wynagrodzenie wzrasta. Stopa bezrobocia jest jedną z najniższych w całej Unii Europejskiej. (…) Jedynym wskaźnikiem, na jaki warto zwrócić uwagę, aby spadł, jest bezrobocie wśród młodych, bo ono wzrosło. Natomiast ponownie na tle Unii Europejskiej, szczególnie państw Południa – Hiszpania, Włochy – ten wskaźnik utrzymuje się na dobrym poziomie. (…) Długofalowo prawdopodobnie dopiero po kilku latach będziemy mogli ocenić, jak pandemia wpłynęła na polską gospodarkę, ale też światową. Natomiast krótkofalowo możemy mówić o wskaźnikach, które na tle całego świata utrzymują się na bardzo dobrym poziomie – zaznaczył ekonomista.

Gość „Aktualności dnia” dodał, że koszty ratowania gospodarki można ocenić już teraz.

– 135 mld zł, jakie zostało wydane na różne tarcze pomocowe dla przedsiębiorców czy na zabezpieczenie antycovidowe, to koszt, którego bez pandemii oczywiście byśmy nie ponieśli. Kluczowe dla Polski będą też wyniki gospodarek, z którymi jesteśmy najbardziej związani pod kątem ekonomicznym. W ujęciu europejskim jest to gospodarka niemiecka, ale podobnie istotne wyniki dotyczą gospodarki amerykańskiej, a także chińskiej, bo jest to wzrastający kierunek wymiany handlowej i kooperacji ekonomicznej – zwracał uwagę prawnik.

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny odrzucił zarzuty prawne przeciwko zatwierdzeniu unijnego Funduszu Odbudowy. Decyzja ratyfikująca fundusz przez wszystkie kraje Unii Europejskiej jest niezbędna do uruchomienia wydatków na odbudowę w wysokości 750 mld euro. [czytaj więcej]

– Z puntu widzenia ekonomicznego tego typu zadłużenie jest zawsze niekorzystne, natomiast w szczególnej sytuacji, czyli w pandemii, gdzie cały świat został nią dotknięty, tego typu plany odbudowy są konieczne. (…) Dla Polski konieczne jest, abyśmy przystąpili do niego na odpowiednich warunkach i zdołali uzyskać konsensus polityczny, ponieważ wymagana jest tutaj znacząca większość w Sejmie – wyjaśnił gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z dr. Grzegorzem Piątkowskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl