Niemiecki Trybunał Konstytucyjny wyraził zgodę na zatwierdzenie unijnego Funduszu Odbudowy
Jest zgoda niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego ws. zatwierdzenia unijnego Funduszu Odbudowy. Trybunał odrzucił zarzuty prawne przeciwko finansowanemu z długu planowi inwestycyjnemu. Zostały one podniesione we wniosku nadzwyczajnej inicjatywy obywatelskiej i skardze konstytucyjnej.
Grupa profesorów ekonomii argumentowała, że przyjęcie Funduszu Odbudowy prowadzi do uwspólnotowienia długów, a Unia Europejska jest zobowiązana na mocy traktatów, aby finansować swój budżet z własnych środków. Długi takimi nie są.
Wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta, mówił, że argumenty wnioskodawców pozostały w mocy. Jak wyjaśnił, Trybunał w Niemczech zdjął jedynie zabezpieczenie zakazujące ratyfikacji funduszu do czasu rozpatrzenia sprawy.
– Stwierdził, że Niemcy przekazują gwarancje finansowe w związku z przyjęciem budżetu, ale z jednej strony stwierdził, że takie zabezpieczenie nie może ograniczać władzy Bundestagu, która odpowiada politycznie przed społeczeństwem za podejmowane decyzje. Oznajmił z drugiej strony, iż ewentualne skutki podjętych gwarancji, jeśli wystąpią, będą miały miejsce w przyszłości, a nieuruchomienie mechanizmu mogłoby poczynić większe szkody. Mechanizmy, które są przedmiotem skargi, nie zostały ocenione przez Trybunał, zatem argumenty pozostają w mocy – zaznaczył Sebastian Kaleta.
Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego RFN, prezydent Frank-Walter Steinmeier może teraz podpisać odpowiednią ustawę w celu wdrożenia decyzji UE w Niemczech ws. funduszu.
Przewodnicząca KE, Ursula von der Leyen, z zadowoleniem przyjęła decyzję Trybunału.
„UE pozostaje na dobrej drodze do ożywienia gospodarczego po tej bezprecedensowej pandemii” – napisała na Twitterze.
I welcome today’s decision by the German Constitutional Court.
The EU stays on track with its economic recovery, following this unprecedented pandemic. #NextGenerationEU will pave the way for a green, digital and more resilient European Union.#StrongerTogether
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) April 21, 2021
Decyzja ratyfikująca fundusz przez wszystkie kraje UE jest niezbędna do uruchomienia w UE wydatków na odbudowę w wysokości 750 mld euro. Państwa członkowskie mają otrzymać część tych pieniędzy w formie dotacji, a część w postaci pożyczek.
RIRM