fot. pixabay.com

Eurostat: Polska z najniższym w całej UE poziomem bezrobocia

Bezrobocie w Polsce w styczniu tego roku było najniższe w całej Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu wyniosło 3,1 proc.

Jeszcze 19 lat temu stopa bezrobocia w Polsce wynosiła ponad 19 proc. Pracy nie miał co piąty Polak.

– W 2002 roku, wiele lat temu, bezrobocie w Polsce było jedną z największych zmór transformacji ustrojowej wynosiło wtedy 19 proc. – przypomina rzecznik rządu Piotr Müller.

Tegoroczne styczniowe dane Eurostatu nie pozostawiają złudzeń.

– Polska jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o wskaźnik bezrobocia na poziomie 3,1 proc.; mamy najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej – podkreśla premier Mateusz Morawiecki.

Do tej pory pozycję unijnego lidera o najniższym bezrobociu zajmowały Czechy. Nasi sąsiedzi przez wiele miesięcy mieli najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej. Teraz uplasowali się tuż za nami z bezrobociem na poziomie 3,2 proc.

Za Czechami znalazły się Holandia, gdzie odnotowano 3,6 proc., Malta – 4,4 proc. oraz Niemcy – 4,6 proc. Spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej największe bezrobocie zanotowała Hiszpania – 16 proc.,  Litwa – 9,6 proc., Włochy – 9,0 proc. oraz Szwecja – 8,8 proc.

Niska stopa bezrobocia w Polsce to wynik świetnego stanu gospodarki sprzed pandemii, ale i zrównoważonego budżetu. To także wynik wprowadzenia pakietów pomocowych w formie tarcz antykryzysowych.

– Gdybyśmy zwlekali i podjęli dzisiaj na przykład pewne działania, niektórzy przedsiębiorcy już by nie istnieli, niektórzy pracodawcy już by zlikwidowali w ogóle swoje miejsca pracy i trudno by to było dobudować – zaznacza ekonomista dr Mariusz Sokołek z Katedry Finansów i Rachunkowości KUL.

Na wsparcie przedsiębiorców i pracowników polski rząd przeznaczył blisko 200 miliardów złotych. To – w opinii rządu – pozwoliło na uratowanie 6,5 miliona miejsc pracy.

– Udało nam się w ogromnej większości przedsiębiorstw przechować, zachować, utrzymać, a nawet rozwinąć miejsca pracy. To jest rzecz, na której nam najbardziej zależało – wskazuje premier Mateusz Morawiecki. 

Ekonomiści ufają, że ten trend się utrzyma.

– Że rzeczywiście będziemy mieli w Polsce wciąż tak niskie bezrobocie, ponieważ to przekłada się bezpośrednio na kwestie społeczne; na kwestie bezpieczeństwa naszych rodzin, na kwestie stabilności finansów publicznych – zauważa ekonomista dr Grzegorz Piątkowski.

Polska gospodarka, mimo trudnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa, radzi sobie w sposób zadowalający.

– Jednak trzeba obserwować, trzeba podejmować różnego rodzaju decyzje, różnego rodzaju wsparcia i motywatory do tego, żeby gospodarka nie spowolniła – akcentuje dr Mariusz Sokołek. 

Dlatego polski rząd musi zadbać o to, aby poza pakietem pomocowym wprowadzić pewne zmiany, które ułatwią przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej.

– To właśnie ten czas, gdy powinniśmy raczej myśleć o obniżce podatków, o likwidacji pewnych obostrzeń administracyjnych, pewnych barier. Powinniśmy myśleć o tym, aby polska gospodarka mogła szybko ruszyć do przodu – podkreśla dr Grzegorz Piątkowski.

Drugą bardzo istotną kwestią jest efektywniejsze wykorzystanie funduszy unijnych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl