fot. PAP/Paweł Supernak

Stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku wyniosła 6,6 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w dalszym ciągu spada. Na koniec października wyniosła 6,6 procenta. W porównaniu do września spadła o 0,2 punktu procentowego.

W urzędach pracy było zarejestrowanych 1,07 mln osób. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych spadła o 46 tys. osób.

Tak dobre dane to efekt większej ilości pracy oraz przywrócenia niższego wieku emerytalnego – wskazuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister liczy na to, że w przyszłym roku liczba bezrobotnych spadnie poniżej miliona.

– Gdy rządy przejmowało Prawo i Sprawiedliwość, rząd pani premier Beaty Szydło, to dokładnie pamiętam, że liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych wynosiła ponad 1,5 mln. Dzisiaj będę z niecierpliwością czekała, kiedy liczba osób bezrobotnych spadnie poniżej miliona osób. Myślę, że stanie się to w pierwszym kwartale 2018 roku, ale spadki w liczbie zarejestrowanych osób bezrobotnych mogą jeszcze mieć miejsce do końca tego roku – podkreśla Elżbieta Rafalska.

Największy spadek bezrobocia rejestrowanego nastąpił w woj. opolskim i podlaskim. To najlepszy wynik od 1991 roku. Niska stopa bezrobocia rodzi także problem niedoboru pracowników.

W niektórych regionach widoczny jest masowy napływ pracowników zza naszej wschodniej granicy. Ma to jednak także swoich przeciwników. Podkreślają oni, że prowadzi to do zahamowania wzrostu wynagrodzeń Polaków.

RIRM

drukuj