fot. pixabay.com

W Polsce spada bezrobocie

Maj był kolejnym miesiącem spadku bezrobocia w Polsce. Stopa bezrobocia rejestrowanego  wyniosła 5,1 proc. To nieznacznie mniej niż w kwietniu.

Stopa bezrobocia na poziomie 5,1 procent to jeden z najniższych wskaźników, jaki odnotowano od 1990 roku. Tylko w październiku 2019 r. była ona niższa i wynosiła 5 proc. Na nasz rynek pracy wpływa silny wzrost gospodarczy – zauważył dr Bartosz Michalski, ekonomista.

– To wzrost zatrudnieniowy, który oznacza tworzenie nowych miejsc prac. To jest efekt, który przekłada się korzystnie na sytuację na rynku pracy – powiedział dr Bartosz Michalski.

Na rynku jest coraz więcej ofert pracy. Pracodawcy zgłosili do urzędów pracy ponad 103 tysiące wolnych etatów. Największe zapotrzebowanie jest na sprzedawców, magazynierów, pakowaczy ręcznych, pomocników budowlanych, pomocy kuchennych i pracowników biurowych.  Na nasz rynek pracy wpływa sytuacja na Ukrainie i napływ uchodźców. Od 15 marca tylko na podstawie uproszczonej procedury zatrudnienie znalazło 200 tysięcy Ukraińców.  Z drugiej strony część Ukraińców w ostatnich miesiącach wróciła do swego kraju.

– Mężczyźni, którzy w Polsce pracowali na budowach i w innych pracach czysto fizycznych, to jeśli ta cześć pracowników teoretycznie odpływa, pojawia się luka, którą być może zagospodarują polscy pracownicy – podsumował dr Bartosz Michalski.

Najniższe bezrobocie jest w województwie wielkopolskim – 2,8 procent. Najwyższe jest w warmińsko-mazurskim i wynosi prawie 8 procent.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl