Coraz więcej osób bez stałej pracy

Już ponad milion obywateli nie ma stałej pracy dłużej niż rok – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Stanowi to aż 51 proc. wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych.

Z budżetu państwa z powody braku skutecznej metody aktywizacji roczny koszt utrzymania tych osób to 10,5 mld zł. Anna Milewska – ekonomistka stwierdziła, że są dwa kierunki walki z bezrobociem – tworzenie nowych miejsc pracy i  warunków do ich powstawania. Ekspert dodaje, ze koszty pracy w Polsce są bardzo duże.

– Jeżeli komukolwiek udałoby się ujednolicić i uczytelnić przepisy dotyczące funkcjonowania przedsiębiorców na polskim rynku, na pewno przedsiębiorcy i przedsiębiorstwa istniejące aktywizowali by otwarcie i tworzenie nowych miejsc pracy czyli etatów. Proszę pamiętać, że dzisiaj ok. 40 % płacy brutto, to są wszystkie możliwe daniny publiczne – powiedziała Anna Milewska.

Ekonomistka stwierdziła także zmiany potrzebuje dziś także system kształcenia m.in. reforma struktury szkół zawodowych i średnich technicznych. Poseł Łukasz Zbonikowski z PiS mówi, że dane GUS są dowodem na porażkę polityki gospodarczej rządu Donalda Tuska.

– Wiedząc, że idą prognozy zwiększające bezrobocie, rząd Donalda Tuska drastycznie obciął środki na bezpośrednią walkę z bezrobociem, m.in. staże, dofinansowanie nowych miejsc pracy w zakładach pracy. To akurat metody, które były chwalone i cieszyły się dużą popularnością wśród pracodawców. To zostało w drastyczny sposób ok. 80 % ścięte, w tym i w zeszłym roku. Można tylko się spodziewać potęgowania fali bezrobocia i tragedii ludzi i rodzin – powiedział poseł Łukasz Zbonikowski.

Wypowiedź Anny Milewskiej:


Pobierz Pobierz

Wypowiedź posła Łukasza Zbonikowskiego:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl