(fot. PAP)

SP żąda śledztwa. PiS chce wyjaśnień

Solidarna Polska ponownie żąda przeniesienia śledztwa w sprawie Amber Gold, PiS chce wyjaśnień od premiera. Ma to związek z nowymi wątkami sprawy, jakie pojawiły się wczoraj.

Chodzi o fotografie z 8 sierpnia 2010 r., 17 października 2010 r. i 1 kwietnia 2011 r. z trybuny VIP-owskiej stadionu Lechii Gdańsk. Widać na nich polityków PO i premiera, a w bliskim sąsiedztwie sędziego Milewskiego. Na jednym ze zdjęć Donald Tusk „przybija piątkę” z Milewskim.

Rzecznik rządu Paweł Graś zapewnił dziś, że premier nie ma żadnych relacji towarzyskich czy koleżeńskich z byłym już prezesem sądu okręgowego w Gdańsku Ryszardem Milewskim.

Tymczasem jak mówi poseł Joachim Brudziński, szef komitetu wykonawczego PiS w sposób oczywisty ze zdjęć wynika, że jest to towarzystwo, które zna się bardzo dobrze.

– Można powiedzieć , że do tego towarzystwa brakuje tylko Marcina Plichty i tych pozostałych koni pociągowych z Platformy Obywatelskiej którzy na płycie lotniska w Gdańsku ciągali samoloty Plichty. Ci wszyscy , którzy w tym oszukańczym przedsięwzięciu o nazwie Amber Gold stracili swoje oszczędności życia. Oglądając te filmy mogą sobie jednoznacznie wyrobić opinię w jakim państwie my żyjemy . Jest to państwo które najlepiej oddają słowa ministra Gowina, różnego rodzaju sitwy, koterli wzajemnych powiązań – powiedział poseł Joachim Brudziński.

Poseł dodał, że na zdjęciach są także prokuratorzy, którzy dzisiaj mają prowadzić postępowanie wyjaśniające w sprawie afery Amber Gold.

Lider SP Zbigniew Ziobro żąda w tej sprawie przeniesienia śledztwa w sprawie Amber Gold do innej apelacji, innego okręgu prokuratury, tłumacząc to dobrem wymiaru sprawiedliwości.

– W tej konkretnej sprawie dobro wymiaru sprawiedliwości wymaga, aby śledztwo prowadzone przez innych prokuratorów niż Ci, co do których istnieje  podejrzenie, że mogą pozostawać w relacjach osobistych z rządzącymi dzisiaj Polską, politykami Platformy Obywatelskiej. Nie może to rzutować na brak bezstronności obiektywizmu prowadzonego przez nich postępowania – dodaje poseł Zbigniew Ziobro.

Dodał, że w takim wypadku kodeks postępowania karnego nie przewiduje konieczności udowodnienia ponad wszelką wątpliwość tego rodzaju zażyłości, ale wymaga wykazania uprawdopodobnienia, które przemawia za podjęciem decyzji o przeniesieniu śledztwa.

Wypowiedź posłą Joachima Brudzińskiego:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj