fot. PAP/Tomasz Gzell

Pierwsze plenarne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego

Rada Dialogu Społecznego zebrała się dziś na pierwszym plenarnym posiedzeniu. Spotkanie odbyło się w siedzibie resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Udział wzięli m.in. szefowa  resortu minister Elżbieta Rafalska, szef „Solidarności” Piotr Duda oraz premier Beata Szydło.

Szefowa rządu zwróciła uwagę, że przez ostatnie 8 lat Polacy nie byli wysłuchiwani. Przypomniała  odrzucane – bez dyskusji i rozmowy –  obywatelskie projekty.

Premier Beata Szydło wyraziła również nadzieję, ze RDS będzie gremium do słuchania i wypracowywania merytorycznych projektów.

– Wierzę głęboko, że to forum, w którym państwo się będziecie spotykali i będziecie rozmawiali, właśnie taką formę dialogu przyjmie. I że tutaj będą wykuwały się te najlepsze programy i projekty dla polskich przedsiębiorców, pracowników, dla polskiej gospodarki. Wszyscy tego chcemy. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby tak się stało i sądzę, że jeżeli będziemy potrafili znaleźć w tych propozycjach rzeczy, które dotyczą merytoryki, które rzeczywiście są sprawami ponad podziałami politycznymi, będziemy umieli wybierać te dobre projekty, osadzić je w odpowiednim czasie i przygotowaniu, to naprawdę wszyscy odniesiemy sukces. A dzisiaj tego sukcesu potrzebują polscy obywatele i potrzebuje Polska – podkreśla Beata Szydło.

Rada Dialogu Społecznego zastąpiła Komisję Trójstronną, z której w 2013 r. wycofały się związki zawodowe. Uznały, że dialog był pozorowany, a rząd PO-PSL jedynie komunikował swoje decyzje.

W Nowej Radzie zasiada 59 osób. Wśród nich przedstawiciele  pracodawców, związkowców i rządu oraz reprezentant prezydenta, prezesa NBP i GUS.

RIRM

drukuj