fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] B. Kempa: Czy w Unii Europejskiej jest równość państw wobec prawa? Czy Francja jako duże państwo korzysta ze szczególnej ochrony?

Czy jest równość państw Unii Europejskiej wobec prawa? Czy Francja jako duże państwo będzie korzystała ze szczególnej ochrony, przywileju, czy też będzie wobec niej wszczęty art. 7 dotyczący łamania praworządności? U nas ludzi na ulicach się nie bije, przynajmniej od 2015 roku – powiedziała w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja europoseł Beata Kempa.

Komisja Europejska zajmie się sprawą praworządności w Polsce. W tym kontekście poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Kempa powiedziała, że „marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz idące za nim organy Unii Europejskiej chcą, żeby w Polsce było tak, jak było”.

– Bronią status quo, bronią obecnego stanu rzeczy. Jeżeli uważają, że to jest obrona niezawisłości, to są w totalnym błędzie, dlatego że jest to obrona stanu rzeczy, którego nie akceptują polscy obywatele. To jest próba wykorzystywania swoich kompetencji, uprawnień do tego, żeby zastopować wszelkie reformy w naszym kraju. Gdyby rzeczywiście te organizacje zamiast słuchać opowiadań pana Grodzkiego dokładnie zapoznały się ze wszystkim kwestiami dot. bolączek w naszym wymiarze sprawiedliwości, (…) to zdaliby sobie sprawę z tego, jaki jest stan polskiego wymiaru sprawiedliwości w Polsce – wskazała polityk.

Komisja Wenecka nie raczyła spotkać się z więźniami politycznymi – kontynuowała.

– Tymi, którzy chcieli z imienia i nazwiska wskazać tych, którzy do dzisiaj orzekają, dopuszczając się wcześniej tego, że byli mianowani przez poprzedni aparat państwa, który był w zupełnie innym reżimie. Działania tych sił – nie tylko marszałka Grodzkiego, ale też ludzi pełniących różne funkcje w wymiarze sprawiedliwości, które mają kontakty z różnymi osobami, mającymi swój głos w UE – są krzywdzące. To sypanie piachu w szprychy. To próba spowolnienia, a może i unicestwienia wszelkich reform. To zupełnie oderwanie od społeczności polskiej, od tego, czego Polacy oczekują nie tylko od rządzących, ale i od Unii Europejskiej, a oni oczekują zreformowanego wymiaru sprawiedliwości – zaznaczyła.

Jak poinformowała Beata Kempa, przez grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego został wysłany wniosek „o debatę i rezolucję na temat stanu praworządności we Francji”.

– We Francji doszło do użycia siły wobec bezbronnych prawników, adwokatów budynku sądu w Paryżu, wcześniej do brutalnych pacyfikacji – pamiętamy protest tzw. żółtych kamizelek. Chcemy, żeby o tym porozmawiać. Jak to się ma do art. 12 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej, który (…) daje każdemu prawo do swobodnego i pokojowego gromadzenia się? Inne traktaty o UE te wszystkie kwestie zawierają. Chcemy więc zapytać, czy jest równość państw Unii Europejskiej wobec prawa? Czy Francja jako duże państwo będzie korzystała ze szczególnej ochrony, przywileju, czy też będzie wobec niej wszczęty art. 7 dotyczący łamania praworządności? U nas ludzi na ulicach się nie bije, przynajmniej od 2015 roku. (…) Chcemy wnioskować również o głosowanie imienne, żeby każdy mógł się jawnie wypowiedzieć, czy popiera fizyczne ataki na bezbronnych prawników we Francji, czy też nie. Musimy te próby podejmować – powiedziała europoseł.

Cała rozmowa z Beatą Kempą dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl