fot. PAP/Albert Zawada

P. Naimski: Projekt Baltic Pipe jest realizowany zgodnie z harmonogramem

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski zapewnił, że projekt Baltic Pipe jest realizowany zgodnie z harmonogramem i zostanie ukończony do października przyszłego roku.

W trakcie odpowiedzi na pytania bieżące w Sejmie, polityk podkreślił, że zatrzymanie budowy gazociągu na terenie Danii nie wpłynie na terminarz zakończenia projektu.

W  maju Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe.

Tłumaczyła, że musi sprawdzić, czy inwestycja może zniszczyć lub uszkodzić tereny rozrodu lub odpoczynku niektórych gatunków myszy i nietoperzy. Piotr Naimski wskazał, że udało się dojść w tej sprawie do porozumienia.

– W wyniku rozmów i wyjaśnień prowadzonych przez Energinet z duńską administracją środowiskową oraz porozumienia, które zostało zawarte, Energinet potwierdził termin ukończenia tego odcinka na terenie Danii w terminie przewidzianym w przyszłym roku. Wznowione prace są w toku. Duńska Agencja Ochrony Środowiska zezwoliła na wznowienie prac prowadzonych przez Energinet we wszystkich punktach, gdzie siedliska myszy i nietoperzy nie zidentyfikowano. Dla tych punktów będzie uzupełniające pozwolenie wydane w najbliższej przyszłości – wyjaśnił Piotr Naimski.

Piotr Naimski przekazał też, że niebawem rozpocznie się układanie odcinka rurociągu pod Morzem Bałtyckim. Prace nad nim mają się zakończyć jesienią tego roku.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich.

RIRM

drukuj