Gazociąg Baltic Pipe wraz z terminalem LNG w Świnoujściu mają uniezależnić Polskę od gazu z Rosji

Pierwszy etap rozbudowy gazoportu w Świnoujściu ma zakończyć się do końca 2021 roku. Planowane są jednak dalsze prace. I tutaj spółka Polskie LNG uzyskuje kolejne zgody w procesie budowlanym. Polska wciąż nie zrezygnowała także z budowy drugiego gazoportu, który może powstać w Gdańsku.

Gazoport w Świnoujściu. Jego przepustowość to dziś 5 mld metrów sześciennych, a ma być więcej.

– Będziemy zwiększać o 50 proc. jego przepustowość. Rynek rośnie, więc i terminal będzie działał na wyższych obrotach – wskazuje Tomasz Stępień, prezes spółki Gaz-System.

Na koniec 2021 roku przepustowość terminala wzrośnie do 7,5 mld metrów sześciennych gazu. Razem z gazociągiem Baltic Pipe gazoport ma utworzyć tzw. Bramę Północną.

– Do tego dokładamy krajowe wydobycie w wielkości 4 mln metrów sześciennych gazu – akcentuje Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.

I to wszystko razem w pełni zaspokoi zapotrzebowanie Polski na gaz – tłumaczy wiceminister aktywów państwowych.

Terminal LNG w Świnoujściu będzie dalej rozbudowywany. Plany dotyczą m.in. budowy estakady przesyłowej. To oznacza, że gaz będzie mógł płynąć w obie strony.

– Ze statku rozładować na zbiorniki i do sieci krajowej, ale również ze zbiorników na inne statki i dalej dystrybuować w obszarze Morza Bałtyckiego – podkreśla prezes Gaz-System.

I właśnie tutaj spółka Polskie LNG, należąca do grupy Gaz-System, która odpowiada za rozbudowę gazoportu, uzyskuje kolejne zgody w procesie budowlanym.

Cały program dywersyfikacji nie musi zakończyć się tylko na rozbudowie już istniejących instalacji. Polska wciąż nie porzuciła planu budowy kolejnego gazoportu – mówi dr inż. Bogdan Sedler z Fundacji Naukowo-Technicznej Gdańsk.

– Są też plany budowy podobnych – mniejszych terminali w Gdańsku, na Zatoce Gdańskiej – wskazuje.

Zwolennikiem budowy drugiego gazoportu jest wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski.

– Oczywiście otwiera się ku temu dobra możliwość, patrząc na to, że możemy dzisiaj kupować tani gaz LNG w zasadzie z każdego miejsca na świecie – podkreśla Janusz Kowalski.

Program dywersyfikacji nie tylko gwarantuje Polsce bezpieczeństwo energetyczne, ale także czyni nasz kraj poważnym graczem w całym regionie.

Uwalniamy się od presji geopolitycznej i wysokich cen – mówi politolog dr Grzegorz Piątkowski.

– Gdy Polska jest tym graczem, który ma możliwość grania kartami energetycznymi dla dobra całej Europy Środkowo-Wschodniej, dla dobra całego Trójmorza, to my zyskujemy geopolitycznie – podkreśla ekspert.

Jeśli plany dotyczące gazoportu w Świnoujściu i budowy Baltic Pipe uda się zrealizować, po 2022 roku Polska nie będzie skazana na rosyjski monopol.

TV Trwa News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl