fot. TT/BalticPipe_PL

Gaz-System posiada komplet decyzji administracyjnych w związku z projektem Baltic Pipe

Gaz-System podpisał już wszystkie umowy z wykonawcami prac budowlanych w części lądowej i morskiej projektu Baltic Pipe. Operator poinformował, że ma komplet decyzji administracyjnych i pozwoleń dla tego projektu. Układanie podmorskiego odcinka ma ruszyć latem przyszłego roku.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii do Polski.

Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, podkreśla, że każdy kolejny krok, jak podpisanie umowy z wykonawcami, jest ważnym wydarzeniem.

Parlamentarzysta dodaje, że magistrala musi powstać przed zakończeniem kontraktu Jamalskiego.

– Gazociąg Baltic Pipe musi powstać przed upływem kontraktu na dostawę gazu z Rosji. Dzięki temu Polska będzie mogła w sposób bezpieczny i stabilny zakontraktować dostawy ze złóż na Morzu Północnym. Istotne jest to, żeby nasz kraj miał gazową magistralę w postaci gazociągu Baltic Pipe, którym będzie mógł dopłynąć gaz do Polski. Jest to strategiczna inwestycja dla Polski, dlatego powinna być pod szczególnym nadzorem. Każdy kolejny krok musi przybliżać nas do energetycznej suwerenności – informuje Maciej Małecki.

Uruchomienie gazociągu Baltic Pipe planowane jest na 1 października 2022 r. Gazociąg będzie mógł przesyłać rocznie 10 mld m3 gazu ziemnego do naszego kraju.

 

RIRM

drukuj