fot. facebook Siły Powietrzne Polish Air Force Mirosław Gawroński Aviateam.pl

Blokada Baltic Pipe. Gen. bryg. pil. D. Wroński: Dania przestraszyła się Rosjan. Takie „króliki z kapelusza” będą pojawiały się cyklicznie  

Dania przestraszyła się Rosjan, nacisków partnerów, którzy współpracują z firmami duńskimi, a mają udziały na Wschodzie. Oczywiście w wyniku miękkich działań Komisja ds. Żywności i Środowiska podjęła decyzję o ponownym przeanalizowaniu treści swojej zgody, którą wydała w 2019 roku. To, że właśnie teraz pojawiła się decyzja o wstrzymaniu i wycofaniu zgody duńskiej, nie jest przypadkiem. Takie „króliki z kapelusza” będą pojawiały się cyklicznie – wskazał gen. bryg. pil. Dariusz Wroński, były dowódca 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, w rozmowie z TV Trwam.

W piątek duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe na budowę gazociągu Baltic Pipe [czytaj więcej]. Sprawę skomentował gen. bryg. pil. Dariusz Wroński.

– Uważam, że Dania przestraszyła się Rosjan, nacisków partnerów, którzy współpracują z firmami duńskimi, a mają udziały na Wschodzie. Oczywiście w wyniku miękkich działań Komisja ds. Żywności i Środowiska podjęła decyzję o ponownym przeanalizowaniu treści swojej zgody, którą wydała w 2019 roku. To, że właśnie teraz pojawiła się decyzja o wstrzymaniu i wycofaniu zgody duńskiej, nie jest przypadkiem. Takie „króliki z kapelusza” będą pojawiały się cyklicznie. W niektórych momentach może dojść do bardzo drastycznych sytuacji. Scenariusz różnych perturbacji był ułożony już dawno i w tej chwili jest realizowany punkt po punkcie – wskazał generał brygady.

Z kolei Władimir Putin uzyskał w piątek informację o zakończeniu prac nad budową pierwszej nitki Nord Stream 2. [czytaj więcej]

– Na ręce prezydenta Władimira Putina trafił raport o ukończeniu pierwszej nitki Nord Stream 2 oraz o przystąpieniu do napełnienia go gazem. Można zatem powiedzieć, że gaz zaczął płynąć. Tego procederu i procesu nikt już nie powstrzyma, więc będzie on realizowany. Myślę, że Polska ma nieprawdopodobnie duży kłopot. Od zwinności naszych zarządzających będzie zależało, czy dodatkowo będziemy w stanie cokolwiek wynegocjować, bo nikt Nord Stream 2 nie zatrzyma – mówił wojskowy.

Jednym z głównych sojuszników Polski jest USA. Pozostaje pytanie o to, jak Stany Zjednoczona z prezydentem Joe Biedenem na czele zachowają się w tej sytuacji.

– Polityka zmieniła się i jest inna niż za czasów prezydenta Donalda Trumpa. Amerykanie walczą o zupełnie inne kwestie światowe. Polska czy Europa Środkowo-Wschodnia liczy się w mniejszym stopniu, a właściwie jest tylko narzędziem do rozgrywania polityki. Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny walczą o to, kto będzie dominował, a wszystkie inne państwa są podporządkowane tejże polityce – podsumował gen. bryg. pil. Dariusz Wroński.

radiomaryja.pl

drukuj