fot. Norwegian Air Force

Samoloty rosyjskie stwarzają zagrożenie dla cywilnego ruchu lotniczego

Sposób przeprowadzania lotów przez rosyjskie samoloty wojskowe stanowi zagrożenie dla cywilnego ruchu lotniczego – ocenił w poniedziałek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. 

Na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem Stoltenberg zastrzegł, że nie zna szczegółów na temat incydentu w przestrzeni powietrznej Szwecji. Według Sztokholmu w miniony piątek rosyjski samolot wojskowy omal nie zderzył się z samolotem pasażerskim, lecącym z Kopenhagi do Poznania.

Według Stoltenberga w tym roku zaobserwowano „znaczące nasilenie aktywności” rosyjskiego lotnictwa wokół przestrzeni powietrznej NATO, szczególnie w rejonie Morza Bałtyckiego i Czarnego. „Nie chodzi tylko o liczbę lotów, ale o sposób prowadzenia lotów” – powiedział Stoltenberg.

Dodał, że rosyjskie maszyny nie komunikują się z cywilną kontrolą lotniczą i nie włączają transponderów. „To stwarza ryzyko dla cywilnego ruchu lotniczego” – powiedział.

Podkreślił, że wszystkie samoloty NATO przeprowadzają loty zgodnie z międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa. Według Stoltenberga m.in. misje samolotów zwiadowczych AWACS pozwalają na przechwytywanie rosyjskich maszyn wojskowych i ograniczenie zagrożenia dla cywilnego ruchu lotniczego.

PAP

drukuj