fot. flickr.com

Szef KE uda się 16 czerwca do Rosji na forum ekonomiczne

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker uda się 16 czerwca do Rosji na forum ekonomiczne – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka KE, cytowana przez agencję Reuters. Kreml nie oczekuje przełomu w relacjach z UE.

„Przewodniczący Juncker został zaproszony i planuje wziąć udział w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu 16 czerwca” – powiedziała.

Reuters pisze w tym kontekście, że „dziesięć dni temu przedstawiciele Unii Europejskiej mówili, iż nie jest jasne, czy Juncker, który apeluje o lepsze stosunki z Rosją, przyjmie zaproszenie Kremla, chociaż przedstawiciele władz rosyjskich oczekiwali, że weźmie on udział” w petersburskim forum.

Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, że oczekuje się, iż Władimir Putin spotka się z szefem KE przy okazji forum.

Pieskow podkreślił, że Kreml z zadowoleniem wita decyzję Junckera w sprawie przyjazdu na forum ekonomiczne, ale przestrzegł przed „nadmiernym optymizmem” i „szukaniem we wszystkich krokach jakichś oznak przełomu”. Dodał, że „zaistniałe stoczenie się do retoryki sankcji, stoczenie się do odmowy dialogu i współpracy w wielu dziedzinach bezwarunkowo mają negatywne następstwa”.

Powiedział, że „uwolnienie się równocześnie od tych następstw nie będzie możliwe”. „Istotnie zachwiane wzajemne zaufanie także trzeba będzie odbudowywać przez pewien czas, nie da się tego zrobić przez jedną noc” – zaakcentował.

Z końcem lipca wygasają unijne sankcje nałożone na Moskwę w reakcji na aneksję Krymu i wspieranie przez Rosję separatystów na wschodzie Ukrainy. Kilka dni temu szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyznał, że porozumienie w sprawie ich przedłużenia będzie trudne ze względu na rosnącą opozycję dla tego pomysłu wśród niektórych państw UE. Mówił też, że w przypadku postępów w procesie pokojowym na wschodzie Ukrainy możliwe będzie stopniowe znoszenie sankcji UE wobec Rosji.

Utrzymaniem a nawet zaostrzeniem sankcji w razie nieprzestrzegania tzw. porozumień mińskich zagrozili w komunikacie przywódcy siedmiu najbardziej wpływowych państw świata na koniec szczytu G7 w piątek w Japonii.

PAP/RIRM

drukuj