Ukraina: SBU oskarża wolontariusza o szpiegowanie dla Rosji

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oskarżyła znanego wolontariusza ruchu społecznego „Azow-Krym” Stanisława Krasnowa o działalność terrorystyczną i szpiegowanie na rzecz Rosji. W czwartek sąd zastosował wobec niego areszt domowy.

Krasnow został zatrzymany przez SBU pod koniec lutego w związku z odnalezieniem w okolicach Kijowa tajnego arsenału broni. Według nieoficjalnych informacji do zatrzymania doszło w chwili, gdy Krasnow próbował wydostać ze skrytki materiały wybuchowe.

Decyzję o zastosowaniu aresztu domowego i założeniu Krasnowowi elektronicznej bransolety sąd podjął jedynie w związku z podejrzeniami o działalność terrorystyczną. Podejrzeń o współpracę z rosyjskim wywiadem na razie nie wysunięto, gdyż część materiałów w jego sprawie objęta jest klauzulą tajności.

Potrzebna jest decyzja komisji eksperckiej, która pozwoli na odtajnienie tych materiałów, by mogli zapoznać się z nimi sędziowie i adwokaci – oświadczył przedstawiciel SBU Ołeksandr Tkaczuk.

Sam Krasnow podczas posiedzenia sądu stracił przytomność i trafił do szpitala. Według SBU podejrzany przekazywał rosyjskiemu wywiadowi nazwiska członków batalionów ochotniczych, walczących na wschodniej Ukrainie przeciwko prorosyjskim separatystom. Instrukcje miał otrzymywać podczas swoich pobytów na Białorusi.

Pan Krasnow w latach 2013-2014 współpracował jako agent z funkcjonariuszem Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej (GRU) Konstantinem Gołoskowem – wyjaśnił Tkaczuk na konferencji prasowej.

SBU twierdzi także, że Krasnow, który aktywnie uczestniczył w trwającej od września do grudnia 2015 roku żywnościowej blokadzie Krymu, miał przygotowywać zabójstwo na granicy między obwodem chersońskim, a zajętym przez Rosję półwyspem.

Rosyjskie służby specjalne chciały to wykorzystać dla destabilizacji sytuacji w tym regionie, by mieć pretekst do wtargnięcia rosyjskiej armii do obwodu chersońskiego – podkreślał wcześniej Tkaczuk.

Zatrzymanie Krasnowa wywołało na Ukrainie szereg oskarżeń pod adresem władz, które obwiniano o prześladowanie pomagających armii patriotów i wolontariuszy. Obecnie ton tych komentarzy nieco złagodniał. „Do sprawy Krasnowa należy podchodzić bez emocji” – napisał na Facebooku ukraiński deputowany i doradca szefa MSW, Anton Heraszczenko.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl