fot. pixabay.com

Radom: Leśnicy sprzedali najcenniejsze drewno

7 polskich producentów oklein, forniru, stolarki i ekskluzywnych mebli oraz gontów wzięło udział w zorganizowanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu submisji drewna. Firmy kupiły blisko 350 m sześciennych surowca. Największym powodzeniem cieszył się dąb.

Podczas VI Regionalnej Submisji Drewna Szczególnego Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu (RDLP) wystawiła na sprzedaż najlepsze drewno ze świętokrzyskich i radomskich lasów. Drewno zgromadzono na placu w Nadleśnictwie Włoszczowa.

Jak poinformowała we wtorek Dorota Włosowska z zespołu ds. promocji i mediów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, sprzedana została całość oferowanego surowca dębowego i modrzewiowego.

„Rekordowa sztuka dębu pochodziła z lasów Nadleśnictwa Pińczów; za metr sześcienny zapłacono aż 3 430 zł (8 849 zł za sztukę o długości 6,90 m i średnicy 69 cm)”- przekazała Dorota Włosowska. Dodała, że drewno to charakteryzowało się m.in. szczególną barwą i brakiem wad na pobocznicy.

Surowiec dębowy w dobrej cenie sprzedały także pozostałe nadleśnictwa. Łącznie sprzedano 233 m sześciennych tego surowca. Średnia cena za metr sześcienny wyniosła 2 291 zł.

Tradycyjnie dobrze sprzedała się olcha. Producenci kupili – 70 m sześciennych drewna pochodzącego z Nadleśnictwa Włoszczowa, które – jak podkreślają leśnicy – jest pionierem na terenie radomskiej dyrekcji w sprzedaży drewna w formule submisji.

Olcha z tamtejszego nadleśnictwa odznacza się unikalnym rysunkiem, barwą i strukturą, cechami rzadko spotykanymi w innych regionach kraju. Ze względu na te cechy jest poszukiwana przez producentów oklein. Surowiec olchowy sprzedano średnią za 682 zł z metr sześcienny. Z kolei wykorzystywany do produkcji gontów modrzew wystawiło na sprzedaż Nadleśnictwo Suchedniów. Uzyskano średnią cenę 1 412 zł za metr sześcienny.

Według Doroty Włosowskiej doświadczenia z organizowanych przez RDLP w Radomiu submisji drewna są pozytywne.

„Leśników cieszy to, że uwzględniając inne funkcje lasu, potrafią wyprodukować drewno o ponadprzeciętnych cechach użytkowych docenianych przez producentów z branży drzewnej” – podkreśliła przedstawicielka RDLP w Radomiu.

PAP

drukuj