fot. PAP/Leszek Szymański

B. Szydło: Unia musi skuteczniej reagować na stojące przed nią wyzwania

Decyzja Brytyjczyków o wyjściu z UE stanowi jasny sygnał o potrzebie przeprowadzenia reform. Unia musi lepiej odpowiadać na potrzeby obywateli oraz skuteczniej reagować na stojące przed nią wyzwania – powiedziała w czwartek premier Beata Szydło.

Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Irlandii Endą Kennym, szefowa polskiego rządu powiedziała, że Polska i Irlandia stoją na stanowisku, że głosy państw narodowych i ich parlamentów powinny być w większym stopniu odzwierciedlone w procesie decyzyjnym UE.

Uważamy, że cztery podstawy Unii powinny być szczególnie zachowane” – podkreśliła.

Jesteśmy przekonani, że działając wspólnie, będziemy w stanie sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami przyszłość” – powiedziała Szydło i zadeklarowała, że dla Polski i Irlandii wspólny rynek jest jednym z najważniejszych osiągnięć integracji europejskiej.

Szydło podkreśliła, że Irlandia jest dla Polski bardzo ważnym partnerem, z którym łączy nas podobieństwo losów historycznych, ale też wspólne interesy na forum Unii Europejskiej. Podkreśliła, że oba kraje w przeszłości zawsze udzielały sobie wsparcie.

Premier dziękowała też Irlandii za serdeczne przyjęcie wielotysięcznej rzeszy naszych rodaków.

Polacy wnoszą konkretny wkład w rozwój Irlandii, będąc jej lojalnymi mieszkańcami” – zaznaczyła.

PAP/RIRM

drukuj