Fot. pixabay.com

Zakaz reklamy paliw kopalnych może objąć całą UE

We Francji obowiązuje zakaz reklamowania paliw kopalnych. Podejmowane są też próby wprowadzenia podobnego zakazu w całej Unii Europejskiej. Celem tych działań ma być ochrona klimatu.

O sprawie napisał w piątek „Nasz Dziennik”. Gazeta przypomniała, że kontrowersyjne przepisy ustawy klimatycznej, które teraz wchodzą w życie, francuski parlament przyjął w ubiegłym roku.

„Zieloni ideolodzy argumentują, że ma to być kolejny krok w celu ochrony planety. Faktycznie jest to kolejny już etap wypierania węgla z systemu produkcji energii. Nowe regulacje – według piewców tego rozwiązania – mają przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii, a przy tym promowania energii odnawialnej” – czytamy w artykule.

Zgodnie z uchwalonymi przepisami firmy działające we Francji nie będą mogły reklamować produktów energetycznych z ropy naftowej, energii ze spalania węgla i węgla zawierającego wodór. W połowie przyszłego roku ustawa obejmie też reklamę gazu.

Politolog prof. Mieczysław Ryba zaznaczył, że jest to konsekwencja pewnych ideologicznych zapędów ,,klimatystów”, którzy wręcz religijnie podchodzą do kwestii emisji CO2.

– To musi wywołać pewną histerię. Oczywiście w pewnym momencie można by dojść do wniosku, że są ludzie i zwierzęta, które emitują CO2 i pytanie, co z nimi. Na razie to zakaz reklamy, ale ten zakaz reklamy to tak jakby był zakaz trucia, zakaz trucizny, w związku z czym pewnie później pójdzie zakaz używania tych nośników energii. Pytanie, czy to jest możliwe. Pytanie, do czego to gospodarczo może doprowadzić całą Francję i oczywiście w konsekwencji Unię Europejską. W perspektywie rywalizacji globalnej wydają się to rzeczy zdroworozsądkowo kompletnie absurdalne, a w sferze gospodarczej mogą doprowadzić całą Wspólnotę do katastrofy – mówił prof. Mieczysław Ryba.

Politolog na łamach „Naszego Dziennika” wskazał, że walka z paliwami kopalnymi nie jest – jak mogłoby się wydawać – podyktowana jedynie względami ideologicznymi.

„Pewne grupy stwierdziły, że można na procesie dekarbonizacji bardzo dobrze zarobić i uzależnić inne państwa od swoich technologii. To jest walka o gigantyczne pieniądze, które trudno jest nam sobie wyobrazić” – zwrócił uwagę.

Na razie przepisy dotyczą tylko Francji. Jednak ekologiczni aktywiści dążą do wprowadzenia zakazu reklamy i sponsoringu paliw kopalnych także na terenie całej Unii Europejskiej.

Obecnie trwa zbiórka podpisów pod europejską inicjatywą obywatelską w tej sprawie.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem „Ideologiczny zakaz” Rafała Stefaniuka, opublikowanym w [„Naszym Dzienniku” z dnia 26.08.2022].

RIRM/„Nasz Dziennik”

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl