fot. pixabay.com

Projekt ustawy o ratyfikacji zasobów własnych UE

Rząd przyjął projekt ustawy o ratyfikacji zasobów własnych UE. Przepisy są niezbędne do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Środki miałyby zostać rozdysponowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Premier Mateusz Morawiecki mówił, że polska racja stanu to wykorzystanie jak najszybciej maksymalnej puli środków.

Zaznaczył, że dzięki rekordowo wynegocjowanym środkom z UE zarówno nowemu programowi budżetowemu, jak i KPO – możemy z nadzieją wyglądać końca kryzysu gospodarczego i liczyć na to, że szybkie odbicie gospodarcze stanie się rzeczywistością.

Szef rządu mówił też, że dziś na szali leżą nie tylko środki z Krajowego Planu Obudowy.

– Ustawa o zasobach własnych to także wszystkie środki unijne, a więc 770 mld zł – jak policzyli eksperci. Większa część tej kwoty mogłaby zostać przeznaczona na różnego rodzaju inwestycje w pierwszych 3-4 latach, licząc już ten rok po wychodzeniu z pandemii COVID-19 – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier poinformował, że ministrowie z Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro oraz Michał Wójcik zgłosili na posiedzeniu rządu swoje zastrzeżenia dotyczące projektu ustawy o ratyfikacji zasobów własnych UE.

Szef rządu nawiązał też do porannego spotkania w Sejmie z Lewicą. Poinformował, że w jego trakcie przypieczętowane zostały uzgodnienia w kilku zasadniczych obszarach dot. Krajowego Plany Odbudowy.

Rząd chce przedstawić Komisji Europejskiej m.in. plan budowy 75 tys. mieszkań, a także przeznaczyć 30 proc. środków z Krajowego Planu Odbudowy dla samorządów.

RIRM

drukuj