[TYLKO U NAS] Min. M. Woś: Unia Europejska jako jedyne miejsce na ziemi podchodzi tak ambitnie do tematu redukcji dwutlenku węgla

My w ramach Unii Europejskiej realizujemy bardzo ambitne podejście i chcemy jeszcze ambitniej do tego podejść, bo przecież teraz Unia Europejska jako jedyne miejsce na ziemi podchodzi tak ambitnie do tematu redukcji dwutlenku węgla. Uczestniczymy w tych ambitnych planach Unii, kiedy cały świat robi inaczej i to nie tylko taki, którego nie stać na takie pomysły, które realizujemy – powiedział minister Michał Woś w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Minister Michał Woś odniósł się do Fransa Timmermansa, którego nowym zadaniem jest dbanie o klimat w Europie.

– Pan Timmermans już się dał poznać jako osoba, która niezwykle „troszczy się o Polskę” zupełnie nie tak, jakby Polacy tego chcieli, uwziął się na Polskę i postawił sobie za główny cel śledzenie poczynań Polski i jakieś wyimaginowane rzeczy związane z brakiem praworządności. Teraz się okazuje, że na te wszystkie skargi nawet Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiada, że praworządność jest zachowana czy ostatnie orzeczenie TSUE było takie, że ci sędziowie byli świadomi tego, iż gdyby orzekli w myśl tych pytań prejudycjalnych, które nasi sędziowie tam kierowali, to wywróciliby do góry nogami system niemiecki czy hiszpański, gdzie upolitycznienie przy wyborze sędziów do tych rad jest wprost powiedziane – wskazał minister.

Unia Europejska bardzo mocno planuje ograniczyć emisyjność dwutlenku węgla, a tymczasem Rosja, Indie, Chiny czy Stany Zjednoczone zdają się w ogóle nie przejmować sprawami klimatu.

– Rzeczywiście jest to duży dylemat i problem, ale także ryzyko, bo trzeba jasno o tym ryzyku powiedzieć i to nie tylko potencjalnym, ale to się już dzisiaj dzieje, bo są przenoszone fabryki za naszą wschodnią granicę, bardzo często na Daleki Wschód do Chin, Indii czy Bangladeszu. To jest coś co trzeba uwzględniać. My w ramach Unii Europejskiej realizujemy bardzo ambitne podejście i chcemy jeszcze ambitniej do tego podejść, bo przecież teraz Unia Europejska jako jedyne miejsce na ziemi podchodzi tak ambitnie do tematu redukcji dwutlenku węgla. Uczestniczymy w tych ambitnych planach Unii, kiedy cały świat robi inaczej i to nie tylko taki, którego nie stać na takie pomysły, które realizujemy, ale także bogate Stany Zjednoczone nie uczestniczą w tak radykalnych mechanizmach, i to trzeba mieć na uwadze – powiedział gość TV Trwam.

Ważną kwestią w kontekście nowego zielonego ładu jest kwestia elektrowni atomowych.

– My cały czas prowadzimy program i aktualne są plany budowy elektrowni atomowej na początek jednej, która ma bardzo ważny udział w naszym miksie energetycznym, więc od tego nie odchodzimy i nie będziemy chcieli odchodzić chociaż pojawiają się takie głosy w Europie, że w ramach nowego zielonego dealu powinniśmy także zupełnie zrezygnować z energetyki jądrowej. Na tak radykalne podejście zgody być nie może – podsumował polityk.

radiomaryja.pl

drukuj