By Betty Longbottom, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13895351

Mozambik: Francuski Total zawiesza gigantyczną inwestycję gazową przez ataki terrorystyczne

Francuska Grupa Total zawiesza międzynarodowy projekt gazowy w północno-wschodnim Mozambiku o wartości 20 mld euro z powodu ataków terrorystycznych w tym kraju – podał we wtorek dziennik „Le Figaro”.

W prowincji Cabo Delgado i wokół kompleksu gazowego nie da się zagwarantować bezpieczeństwa – poinformowała Grupa Total w komunikacie prasowym.

„Sytuacja ta skłoniła Total jako operatora projektu LNG w Mozambiku do ogłoszenia (zdarzenia) siły wyższej” – dodano.

24 marca 2021 roku uzbrojone grupy związane z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS) zaatakowały miasto portowe Palma, położone zaledwie 10 kilometrów od miejsca inwestycji; zginęły dziesiątki osób.

Pracowników Totalu oraz podwykonawców ewakuowano. Na miejscu pozostało około 700 żołnierzy, którzy mają zapobiec grabieżom z miejsca inwestycji.

Według koncernu jest jeszcze za wcześnie, by oszacować, jak duże opóźnienie spowoduje zawieszenie realizacji inwestycji. Do niedawna oczekiwano, że inwestycja zostanie oddana do użytku w 2024 roku.

„Reformy w Mozambiku zajmą lata” – uważa badacz z Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych Benjamin Auge.

Jego zdaniem Total mógłby wznowić swoją działalność w Cabo Delgado, gdyby armia w Mozambiku była w stanie zapewnić bezpieczeństwo na dużym obwodzie wokół półwyspu Afungi.

PAP

drukuj