Zmiany w ustawie o ochronie praw lokatorów

Do końca 2017 r. wydłużono obowiązek gmin do zapewnienia lokali zastępczych lokatorom, zmuszonym do opuszczenia dotychczasowego mieszkania na skutek jego rozbiórki lub remontu. Tak wynika z nowelizacji ustawy przyjętej przez Sejm. 

Obowiązek ten, jak przewiduje obecna ustawa o ochronie praw lokatorów mieszkaniowym zasobie gminy, miał wygasnąć z końcem tego roku.

Podczas drugiego czytania w Sejmie politycy zgłosili poprawkę, by ustawa obowiązywała do końca 2017 roku. Komisje Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Samorządowej przyjęły tę poprawkę.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Adam Woźniak, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Samorządowej, powiedział, że okres dwuletni powinien pozwolić na kompleksowe przygotowanie nowelizacji.

– Pojawiły się kontrowersje, co do wydłużenia obowiązywania obecnej ustawy. Koncepcji było kilka. Poprzednicy w sierpniu br. złożyli jeszcze nowelizację, która mówiła o bezterminowym wydłużeniu jej obowiązywania. Były także propozycje, aby to był okres 10-cio letni. Stwierdziliśmy, że okres 2017 po rozmowach z wiceministrem infrastruktury, że ministerstwo jest w stanie przygotować nowelizację tej ustawy i przeprowadzić konsultacje społeczne, które pozwolą zabezpieczyć lokatorów i samorządy. Należy całą sytuację uregulować, aby w przyszłości ten problem nie występował – podkreślił poseł Grzegorz Adam Woźniak.

Według nowelizacji ustawy koszty przeprowadzki pokryją gminy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl