fot. twitter.com/MRPiT_GOV_PL

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe krokiem w stronę młodych

W całym kraju rozwijają się Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. W Jędrzejowie rozmawiano nt. utworzonej spółki SIM SMS. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicepremier, minister rozwoju, Jarosław Gowin oraz wiceszefowa resortu, Anna Kornecka.

[Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa] to rodzaj spółki, która ma na celu budowę mieszkań na wynajem dla osób o średnich dochodach.

Wicepremier Jarosław Gowin, podkreślił, że zapewnienie dostępności mieszkań to jedno z wyzwań, przed jakimi stoi dziś Polska. Pomóc mają w tym właśnie SIM-y.

Jak wszyscy wiemy, mieszkania dostępne na rynku są mieszkaniami drogimi, często przekraczającymi możliwości zakupu, zwłaszcza dla młodych rodzin wychowujących dzieci. Właśnie z myślą o tej grupie społecznej, o tych, którzy ciężko pracują i stać ich na zapłatę czynszu, ale nie stać na wzięcie kredytu w banku, nie stać na kupno mieszkania, powstają Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe – powiedział Jarosław Gowin.

W ramach tego rozwiązania lokatorzy będą mogli w przyszłości nabyć mieszkanie na własność – tłumaczyła wiceminister Anna Kornecka. Jednocześnie to rozwiązanie bardzo elastyczne.

W SIM-ach wystarczy wniesienie 15 proc. partycypacji, która liczona jest od kosztów budowy mieszkania. Nie od jego ceny, nie ma tu marży, nie ma tu zysku. To daje ogromny komfort przyszłym mieszkańcom. Opcja dojścia do własności jest dodatkową zachętą, ale ten system jest bardzo elastyczny. W sytuacji, w której nie chcemy dalej wykupywać tego mieszkania na własność, możemy skorzystać z tak zwanych wakacji czynszowych, czyli odzyskać całą partycypację – wyjaśniła Anna Kornecka.

W SIM angażują się samorządy i administracja państwowa. Od tego roku rząd wprowadził rozwiązanie umożliwiające zakładanie SIM przez Krajowy Zasób Nieruchomości we współpracy z jednostką samorządu terytorialnego.

RIRM

drukuj