fot. Tomasz Strąg

Min. J. Kwieciński: Możliwe 200 tys. mieszkań oddanych do użytkowania w 2019 roku

Dane o budownictwie mieszkaniowym, które opublikował we wtorek GUS, pozwalają sądzić, że przekroczenie bariery 200 tysięcy mieszkań w 2019 roku jest możliwe – powiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Główny Urząd Statystyczny podał, że od stycznia do września 2019 roku oddano do użytkowania 145,6 tysiąca mieszkań, czyli o 12,2 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2018 roku. Rozpoczęto budowę 178,4 tysiąca mieszkań, czyli o 2,6 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2018 roku oraz wydano pozwolenia na budowę blisko 201,3 tysiąca mieszkań, czyli o 4,2 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2018 roku.

„Sektor budowlany notuje najlepsze wyniki od prawie 30 lat. W żadnym roku od początku transformacji nie oddano do użytkowania takiej liczby mieszkań w pierwszych trzech kwartałach” – skomentował minister i dodał, że 145,6 tys. mieszkań oddanych do użytkowania to w przeliczeniu 3,8 mieszkania na tysiąc mieszkańców.

„Ten wynik to też rekord” – mówił szef resortu finansów.

Szef resortów finansów oraz inwestycji i rozwoju podkreślił, że wciąż największy wpływ na wynik budownictwa mieszkaniowego ma sektor rynkowy. Jego zdaniem warto też zwrócić uwagę na fakt, że w ramach budownictwa deweloperskiego 1 tys. 526 mieszkań przeznaczono na wynajem.

„To pierwszy rok, w którym z naszej inicjatywy GUS publikuje takie dane. Dla nas są one istotne, bo pokazują, ile mieszkań może zostać objętych pomocą z programu dopłat do czynszów Mieszkanie na Start, który ruszył w tym roku” – podkreślił minister.

Zdaniem ministra Jerzego Kwiecińskiego dane za pierwsze trzy kwartały i wynik za sam wrzesień (17,7 tysiąca oddanych mieszkań) pozwalają sądzić, że pobicie zeszłorocznego rekordu liczby mieszkań oddanych do użytkowania (185 tysięcy) jest więcej niż prawdopodobne, a przekroczenie bariery 200 tysięcy mieszkań jest jak najbardziej możliwe.

„Wskaźniki dotyczące przyszłości też są raczej optymistyczne. Wzrosty w liczbie rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń oraz ogólna liczba budowanych obecnie mieszkań (828,6 tys. we wrześniu, czyli 3,2 proc. więcej niż przed rokiem) dają nadzieję na dobre wyniki w kolejnych latach” – ocenił.

W opinii ministra obecnie największym wyzwaniem dla budownictwa mieszkaniowego pozostaje strona kosztowa. Dotyczy to zarówno kosztów materiałów, jak i pracowniczych.

„Dlatego z uwagą obserwujemy dane z budownictwa. Wrześniowy wzrost produkcji budowlano-montażowej o 7,6 proc. rok do roku jest dobrym wynikiem, jeśli będziemy pamiętać o efekcie wysokiej bazy z ubiegłego roku. Z zadowoleniem przyjmuję, że ten wskaźnik wzrósł o 5,3 proc. w firmach zajmujących się budową budynków. Koniunktura i wskaźnik ufności w budownictwie w październiku utrzymują się na podobnym poziomie, co w zeszłym miesiącu, ale nieco niższym niż w 2018 roku” – powiedział minister.

PAP

drukuj