fot. Tomasz Strąg

Zakończyły się „Dni ze świętym Janem Pawłem II”

W Toruniu zakończyły się „Dni ze świętym Janem Pawłem II”. Zwieńczeniem modlitewnego tygodnia był uroczysty odpust w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył metropolita Astany ksiądz arcybiskup Tomasz Peta.

We wtorek obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i świętego Jana Pawła II sprawowana była uroczysta eucharystia odpustowa.

Jesteśmy w tym szczególnym miejscu. Pamiętajmy zawsze o tym. On przed tym obrazem modlił się za świat, za Kościół, za Polskę i wybłagał wiele łask. My też możemy – mówił dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Mszy św. przewodniczył metropolita Astany w Kazachstanie ksiądz arcybiskup Tomasz Peta. Jak podkreślił w homilii, musimy bronić naszych wartości.

– Przewalające się przez świat i przez Polskę bezbożne i nierozumne ideologie mogą być bardziej tragiczne w skutkach dla narodu i świata, bardziej tragiczne dla narodu polskiego niż 123 lata zaborów, niż okupacja hitlerowska i radziecka. Tamte bowiem nie były w stanie zniewolić ducha narodu, który był wolny nawet w kajdanach. Nowe zaś ideologie, jak gender, promocja homoseksualizmu, cywilizacja śmierci, są próbą zadania śmiertelnego ciosu duchowi narodu i świata – wskazał ks. abp Tomasz Peta.

We Mszy św. wzięły udział także siostry ze zgromadzenia Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, które ofiarowały sanktuarium świecę z wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny Jazłowieckiej.

– Ta świeca jest wyrazem naszej miłości do Pana Boga, do Polski, do dziedzictwa. Do tego wszystkiego, o czym mówił Jan Paweł II, że mamy to kochać i pielęgnować – zaznaczyła M. Wawrzyna Chwedoruk CSIC, przełożona Zgromadzenia Sióstr NMP.

W trakcie eucharystii ksiądz arcybiskup poświęcił kolejną stację maryjną toruńskiego sanktuarium, przedstawiająca Matkę Bożą Królową Pokoju w Oziornoje.

– Niech za przyczyną naszej Matki w sercach ludzi wzrasta wiara i pokój. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego Amen – mówił ks. abp Tomasz Peta.

Do toruńskiego sanktuarium wprowadzone zostały także dwie nowe relikwie – błogosławionej Marceliny Darowskiej i błogosławionej siostry Marii Ewy Noiszewskiej.

TV Trwam News

Galeria:

drukuj