fot. PAP/Mateusz Marek

[TYLKO U NAS] J. M. Jackowski: W programie ZP było wyraźnie zapisane, że opowiadamy się za Europą Ojczyzn i jesteśmy przeciwni federalizacji UE. Dziwnym trafem wycofano się z tego programu, nie informując o tym opinii publicznej

Jeżeli chodzi o program Zjednoczonej Prawicy, to w nim było bardzo wyraźnie zapisane, że opowiadamy się za Europą Ojczyzn i jesteśmy przeciwni federalizacji Unii Europejskiej. Widzimy, że jakimś dziwnym trafem w tej chwili PiS wycofał się z tego programu, nie informując o tym opinii publicznej. Z jednej strony propagandowo mówi: „Nie oddamy żadnego guzika, jesteśmy suwerenni, walczymy o podmiotowość Polski”, a z drugiej strony godzi się na mechanizmy, które ograniczają podmiotowość i suwerenność – mówił Jan Maria Jackowski, senator Prawa i Sprawiedliwości, w rozmowie z TV Trwam.

Senator Jan Maria Jackowski odniósł się do unijnego [Funduszu Odbudowy], na którego przyjęcie nalegał rząd Mateusza Morawieckiego oraz kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości.

https://twitter.com/PremierRP/status/1391330713325166594

– To nie są tak zwane darmowe pieniądze, jak się jednostronnie przedstawia, tylko uzyskanie tych środków wiąże się z określonymi konsekwencjami. Przede wszystkim trzeba to będzie spłacać przez ponad 30 lat, a składka członkowska ulegnie zwiększeniu i to nie będą małe obciążenia. Zostanie ograniczona suwerenność Polski, ponieważ Unia Europejska zmierza w stronę federalizacji, a to jest ważny krok na tej drodze, gdyż nastąpi uwspólnotowienie długu i możliwość nakładania na Polskę (przez Komisję Europejską) podatków. To wszystko jest uwarunkowane bardzo ostrymi restrykcjami tzw. klimatycznymi, co wiążę się z transformacją polskiej energetyki – mówił senator PiS.

Rozmówca TV Trwam zwrócił uwagę, że unijna perspektywa budżetowa w połączeniu z Funduszem Odbudowy i tak narazi Polskę na ogromne straty finansowe.

– Transformacja energetyczna do 2040 roku będzie kosztować Polskę, według rządu, 1,6 biliona złotych. Wszystkie wpływy z Unii Europejskiej, czyli perspektywa budżetowa na lata 2021-2027, która wynosi około 500 miliardów złotych połączona z Funduszem Odbudowy dającym mniej więcej 270 miliardów złotych, to i tak widzimy, że w tych liczbach występuje niewspółmierność – akcentował polityk.

Senator zaakcentował, że Prawo i Sprawiedliwość wycofuje się po cichu z części swojego programu.

– Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że Polsce są potrzebne takie pieniądze, natomiast zasadnicze pytanie dotyczy warunków i zasad, na jakich Polska uzyskuje środki. Moim zdaniem koszt uzyskania tych środków jest niewspółmierny do poniesionych nakładów. Jeżeli chodzi o program Zjednoczonej Prawicy, to w nim był bardzo wyraźnie zapisane, że opowiadamy się za Europą Ojczyzn i jesteśmy przeciwni federalizacji Unii Europejskiej. Widzimy, że jakimś dziwnym trafem w tej chwili PiS wycofał się z tego programu, nie informując o tym opinii publicznej. Z jednej strony propagandowo mówi: „Nie oddamy żadnego guzika, jesteśmy suwerenni, walczymy o podmiotowość Polski”, a z drugiej strony godzi się na mechanizmy, które ograniczają podmiotowość i suwerenność – stwierdził Jan Maria Jackowski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl