fot. PAP/Maciej Kulczyński

Dwa scenariusze wyboru premiera

Jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory parlamentarne, na czele rządu może stanąć prezes partii Jarosław Kaczyński – podkreślił na antenie Radia Wrocław Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Wicepremier Jarosław Gowin był pytany w Radiu Wrocław, jak będzie wyglądał rząd, jeśli 13 października wyborcy pozwolą na drugą kadencję Prawa i Sprawiedliwości. Do rekonstrukcji dojdzie wtedy na pewno. I niewykluczone, że zmieni się też premier. Na stole są dwie kandydatury.

– Mamy znakomitego lidera w rządzie – premiera Mateusza Morawieckiego, ale jest też potencjalnie druga kandydatura, czyli lidera całego obozu, Jarosława Kaczyńskiego. Myślę, że ci dwaj liderzy między sobą rozstrzygną, kto z nich będzie piastował urząd premiera – mówił Jarosław Gowin.

Żadna inna opcja nie jest brana pod uwagę. Jeden ze scenariuszy jest jednak bardziej prawdopodobny od tego drugiego.

– Najbardziej prawdopodobna w takim scenariuszu jest kontynuacja misji przez Mateusza Morawieckiego – podkreślał.

Do urn wyborczych pójdziemy 13 października. PiS nie przedstawiło do tej pory oficjalnego kandydata na premiera po wyborach. Taką strategię partia przyjęła cztery lata temu, kiedy oficjalnym kandydatem była Beata Szydło.

TV Trwam News/RIRM

drukuj