fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent udaje się z wizytą do Etiopii

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczną jutro wizytę w Etiopii. Prezydent spotka się tam z przedstawicielami polskich firm inwestujących w tym kraju. Będzie też zabiegał o poparcie Unii Afrykańskiej dla kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wizyta potrwa do 9 maja.

Prezydent Andrzej Duda dziś wieczorem wylatuje do Etiopii. To pierwsza od początku kadencji wizyta polskiego prezydenta w Afryce. Celem podróży jest przede wszystkim promocja gospodarcza. W Etiopii obecna jest firma Ursus, produkująca m.in. ciągniki rolnicze.

Drugi element wizyty to kandydatura Polski do Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych na niestałe członkostwo w latach 2018-2019. To właśnie w Etiopii jest siedziba Unii Afrykańskiej i także tam mieści się siedziba Komitetu Gospodarczego ONZ ds. Afryki.

Para prezydencka rozpocznie jutrzejszą wizytę od odwiedzenia montowni traktorów Ursus w Adamie. Następnie Andrzej Duda wraz z pierwszą damą udadzą się do Alemteny, gdzie odwiedzą szkołę prowadzoną przez polskie misjonarki.

W poniedziałek na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Addis Abeba odbędzie się ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Dudy i pierwszej damy przez prezydenta Etiopii. Po południu w poniedziałek odbędą się rozmowy plenarne pod przewodnictwem prezydenta Dudy oraz premiera Etiopii Kolejnym punktem wizyty prezydenta jest spotkanie z patriarchą Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego Mathiasem.

We wtorek prezydent Duda wygłosi przemówienia na forum Unii Afrykańskiej. Następnie spotka się z sekretarzem wykonawczym Komisji Gospodarczej ONZ ds. Afryki. Ostatnim punktem wizyty pary prezydenckiej w Etiopii będzie spotkanie z rektorem Uniwersytetu w Addis Abebie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj