fot. PAP/Piotr Nowak

Prezydent A. Duda: Już dawno relacje pomiędzy Polską a Litwą nie były tak dobre

Już dawno relacje pomiędzy Polską a Litwą nie były tak dobre – zapewnił prezydent Andrzej Duda, który obecnie przebywa z wizytą na Litwie.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą przybyli dziś do Republiki Litewskiej. Po uroczystym powitaniu polskiej Pary Prezydenckiej przez prezydenta Litwy Gitanasa Nausedę z małżonką, odbyły się rozmowy w cztery oczy obu przywódców, a następnie rozmowy plenarne delegacji.

– Mówiliśmy o interkonektorze gazowym między Polską a Litwą, o jego realizacji, która jest w tej chwili w toku. Mówiliśmy o Via Baltice, o Via Carpatii, o Rail Baltice, a więc o wszystkich tych projektach infrastruktury komunikacyjnej, które zarówno dla Polski i dla Litwy są tak ważne – oznajmił prezydent Andrzej Duda.

Współpraca w ramach NATO, kwestia Unii Europejskiej oraz działania Rosji na Ukrainie – to kolejne tematy poruszane podczas rozmów.

– Nie mamy z panem prezydentem żadnych wątpliwości co do tego, że sankcje (wobec Rosji – przyp. red.) powinny być utrzymane, bo to jest związane z trwającą cały czas okupacją ziem, które są ziemiami ukraińskimi – mówił Andrzej Duda.

Prezydent Polski wyraził zadowolenie z coraz większych obrotów handlowych pomiędzy krajami oraz ze wzrostu wzajemnych inwestycji.

– To w tym roku 7-procentowy wzrost, więc rzeczywiście jest się czym pochwalić. Bardzo się cieszę, że tak się dzieje, że nasi przedsiębiorcy są coraz bardziej skłonni do tego, żeby tę wymianę między naszymi krajami realizować, a zarazem, że ta oferta, którą dla siebie mamy nawzajem skłania do tego, żeby te kontrakty były zawierane – zaznaczył prezydent.

Słowa te potwierdza zaproszenie prezydenta Litwy skierowane do Polski.

– Zapraszamy banki polskie do działalności w Wilnie. Obecnie prowadzone są konsultacje – oświadczył prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

Obaj prezydenci podkreślili, że relacje polsko-litewskie są bardzo dobre.

– Te relacje i ta atmosfera tych relacji jest w tym momencie tak dobra, jaka nie była od bardzo dawna – podkreślił Andrzej Duda.

– Gdyby między wszystkimi krajami były takie relacje, jak między Litwą a Polską, to na świecie panowałby pokój i spokój – stwierdził Gitanas Nauseda.

W piątek drugi, a zarazem ostatni dzień wizyty polskiej Pary Prezydenckiej w Wilnie. W południe czasu lokalnego rozpoczną się centralne uroczystości pochówku powstańców styczniowych: generała Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego straconych przez Rosjan w 1863 i 1964 roku.

 

Julita Przyczka/TV Trwam News

drukuj