Dzwon „Mieszko i Dobrawa” zabrzmi w 1050. rocznicę chrztu Polski

W słynnej pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu odlany został dzwon „Mieszko i Dobrawa”, który upamiętni 1050. rocznicę Chrztu Polski. Przy narodzinach dzwonu obecni byli prymas Polski ks. abp Wojciech Polak i metropolita przemyski ks. abp Józef Michalik.

Dzwon „Mieszko i Dobrawa” będzie się odzywał przy wizytach ważnych gości oraz w kluczowych momentach dla naszego państwa. Jedną z takich okoliczności będzie tysiąc pięćdziesiąta rocznica Chrztu Polski.

– Sam pomysł narodził się w 2013 roku, w czyn został wdrożony w roku 2014 po poszukiwaniach różnych ludwisarni. Ostatecznie rzecz biorąc padła decyzja, że to będzie ta najstarsza, najlepsza i konkurencyjna. A potrzeba narodzenia tego dzwonu, co dzisiaj się dokonało, wynikała z potrzeby uświetnienia 1050 rocznicy chrztu Polski – wyjaśnił prof. dr hab. Andrzej Marek Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.  

Jest to pierwszy dzwon o tym imieniu w Polsce. Upamiętnia i oddaje cześć pierwszej historycznej parze książęcej z dynastii Piastów: księciu Mieszkowi i jego małżonce czeskiej księżniczce Dobrawie, za których przyczyną na ziemiach polskich pojawiło się chrześcijaństwo.

– Chcemy, żeby ten dzwon przypominał nam nasze początki, początki przyjętej wiary, początki Chrztu Świętego, które z tym miejscem – z Gnieznem – są związane. Pamiętamy, św. Jan Paweł II stojąc na Wzgórzu Lecha powiedział: „Witam Polskę ochrzczoną tutaj przed tysiącem lat”. Chcemy być wierni tym korzeniom, z których wyrastamy, i chcemy, by też sakrament chrztu świętego dzisiaj ożywiał w nas wszystko to, co najlepsze – powiedział ks. abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Dzwon Mieszka i Dobrawy będzie brzmieć w tonacji d/2 – dźwięk został dobrany specjalnie ze względu na swoją szlachetność i dostojeństwo. Ornamentyka dzwonu w całości nawiązuje do ikonografii i zabytków związanych z książęcą parą.

– Dzwon będzie miał średnicę 70 cm, będzie ważył 220 kg. Jego ornamentyka nawiązuje do czasów książęcej pary – Mieszka i Dobrawy. Niektóre części są wzięte z odkrytego kielicha, z którego piła Dobrawa, więc jest ona jak najbardziej odwzorowana z wszystkich znalezionych części, przedmiotów, które należały do książęcej pary – poinformował Piotr Olszewski, prawnuk Jana Felczyńskiego, właściciel pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

Narodziny, czyli odlewanie dzwonu odbyło się z udziałem księdza arcybiskupa Wojciecha Polaka – metropolity Gnieźnieńskiego, prymasa Polski, metropolity przemyskiego ks. abp Józefa Michalika, dyrektora i pracowników Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz innych zaproszonych gości.

– Szczegółem dla mnie ważnym jest to, żebyśmy kultywowali tradycje we wszelkim wymiarze. W tym wymiarze wiedzy, ale też i wiary, tradycji narodowej, żebyśmy wiedzieli, od kogo mądrość prawdziwa pochodzi – od Boga – podkreślił ks. abp Józef Michalik, metropolita przemyski.

Poświęcenie dzwonu zaplanowano na 14 kwietnia 2016 roku. Tego dnia w Gnieźnie zainaugurowane zostaną główne uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski z udziałem Episkopatu. Tego dnia biskupi odwiedzą też Ostrów Lednicki.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl