fot. Monika Rogińska/ Nasz Dziennik

Zainaugurowano Lato z Chrystusem na Mazurach

W pierwszą sobotę lipca zainaugurowano „Lato z Chrystusem na Mazurach”. Uroczystość miała miejsce na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku. Od siedmiu lat  giżycczanie, turyści oraz żeglarze gromadzą się na wspólnej Eucharystii, aby Panu Bogu powierzyć czas letniego wypoczynku.

Z inicjatywy władz kościelnych i miejskich z tej okazji został przygotowany spektakl ewangelizacyjno-historyczny inspirowany polskim dziedzictwem chrześcijańskim. Do realizacji przedstawienia zaangażowało się ponad 100 osób: dzieci, młodzież i dorośli.

Ks. Mariusz Pawlina, reżyser i scenarzysta o sztuce: „U źródeł przyszłej chwały” powiedział: „Sam z siebie nie mógłbym nic uczynić. Zaangażowanie tak wielu osób, chęć zrobienia czegoś więcej, trudzenie się dla Boga zaowocowało tym, co dzisiaj mogliśmy zobaczyć. We wszystkim widzę działanie Pana Boga. Źródłem chwały tak wielu świętych, jak i w przyszłości naszej jest chrzest św. Myślę, że to przesłanie zostało odczytane, bo bardzo wielu ludzi zostało na Eucharystii, która jest centrum naszej wiary. Moi aktorzy zagrali pięknie. Jestem szczęśliwy”.

Aktorzy bardzo chętnie opowiadają o swoich doświadczeniach pracy w tym przedsięwzięciu. Paweł Andruszkiewicz, jako bp Jordan dokonał chrztu Mieszka I. „Przygotowując się do tej roli szukałem informacji na temat bp Jordana. Przy tej okazji dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy o początkach i rozwoju chrześcijaństwa w kraju i na naszych terenach. Mój udział w spektaklu jest realizacją kolejnego widowiska w reżyserii ks. Pawliny. Wcześniej miałem okazję grać w Misterium Męki Pańskiej. Myślę, że nasza grupa teatralna jest również wspólnotą, która razem tworzy, modli się i wspiera. A przy tym dajemy coś z siebie innym. Wiele włożyliśmy pracy, ale warto było. Spektakl zagramy również pielgrzymom podczas dni w diecezji. Chciałbym, aby młodzież przybywająca do naszej diecezji z różnych stron świata, zobaczyła jak bogatą mamy historię” – mówił p. Paweł.

Mszy św. przewodniczył bp Jerzy Mazur. Zwracając się do licznie zgromadzonych na lądzie i żeglarzy na jeziorze mówił: „Dzisiaj gromadzimy się na Wzgórzu św. Brunona z Kwerfurtu w Giżycku na uroczystościach dziękczynienia za chrzest Polski i nasz chrzest. Naszym uroczystościom dziękczynienia towarzyszy hasło jubileuszowe: „gdzie chrzest, tam nadzieja”. Ta historyczna inscenizacja ukazała nam prawdę, że Kościół przyniósł Polsce Chrystusa. Ukazała początki naszej wiary, nasze wzrastanie w wierze i naszą odpowiedzialność za dzielenie się wiarą z innymi.”

W homilii biskup podkreślał: „W tym roku kontemplujemy tajemnice miłosierdzia. Miłosierdzie to droga, która łączy Boga z człowiekiem. Utkwijmy nasz wzrok w miłosierdziu Boga, aby zafascynować się miłosiernym obliczem Ojca, zafascynować się drogą, która łączy Boga z człowiekiem. Wejdźcie na tą drogę i rzućcie się w otwarte ramiona miłującego Boga, by zanurzyć się w Jego miłosierdziu. Doświadczając Bożego miłosierdzia, stawajcie się misjonarzami miłosierdzia.”

„Największa nędza człowieka, to brak Boga w jego sercu. Nasi pradziadowie przeżywali tę nędzę przed chrztem Mieszka I, kiedy nie znali Boga. Dobra nowina o miłości Boga do człowieka jest głoszona na naszych ziemiach przez 1050 lat. Trwajmy w miłości i uczmy się tej miłości od Chrystusa” – wyjaśniał hierarcha.

Zachęcał, aby odkrywać dar chrztu św. „W chrześcijaństwie tkwi nasza moc, która wiedzie nas ku przyszłości i prawdziwemu szczęściu. Podczas chrztu św. otrzymaliśmy nowe życie w Jezusie Chrystusie. Żyjmy tym nowym życiem, uczyńmy Chrystusa centrum swojego życia. Pokładajmy w Nim całą swoją nadzieję życia teraz i w wieczności. Chrystus dzisiaj mówi do nas: „wypłyń na głębię, nie zatrzymuj się na mieliźnie, na powierzchowności swojej wiary”.

Uczestnicy Eucharystii odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Bp Mazur dokonał poświęcenia i udzielił błogosławieństwa żeglarzom z zaprzyjaźnionego z Giżyckiem Kwerfurtu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: Bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki i Wojciech Iwaszkiewicz, Burmistrz Miasta Giżycko.
Spektakl „U źródeł przyszłej chwały będzie można zobaczyć także 23 lipca 2016 r. podczas Dnia Wspólnoty i Posłania w Ełku.

Monika Rogińska/ Nasz Dziennik

drukuj