fot. PAP/Jan Dzban

Przygotowanie do wakacji 2021

Już wkrótce rozpoczną się wakacje 2021. Dane pokazują, że pandemia nie zatrzymuje Polaków w domach. Każdego dnia wzrasta liczba zarezerwowanych i wykupionych wycieczek.

Czerwiec to czas planowania wakacji. Jak wynika z danych, preferencje podróżowania Polaków z roku na rok ulegają zmianie.

– Dane pokazują, że w tym roku Polacy pokochali Turcję, otóż aż 31 proc. naszych rodaków wybiera właśnie tę destynację, jako kierunek swoich wymarzonych wakacji. Na drugie miejsce schowała się Grecja, bo to ona prowadziła w poprzednich latach.  W tej chwili 20 proc. Polaków podróżuje do Grecji. Na trzecim miejscu uplasował się Egipt – mówił Marek Miarnowski, właściciel biura podróży Ramis w Białymstoku.

W pierwszej dziesiątce jest także m.in. Tunezja, Hiszpania i Bułgaria. Polska znajduje się na miejscu 6., a za nią są: Chorwacja, Cypr i Albania. Wielu Polaków wyruszyło już na wypoczynek, co zauważają pracownicy portów lotniczych.

– Polacy mają już dość siedzenia. Chcą latać i spędzać czas zarówno na wakacjach, jak i chcą odwiedzać znajomych. My to już w Gdańsku widzimy – oceniła Agnieszka Michajłow, rzecznik prasowy portu lotniczego Gdańsk.

Planując zagraniczne wakacje, powinniśmy nie tylko zdecydować, gdzie będziemy wypoczywać i co zobaczymy, ale również zadbać o swoje bezpieczeństwo zdrowotne.

– Przede wszystkim warto zaznajomić się z sytuacją epidemiczną, jaka panuje w danym kraju, do którego się wybieramy oraz pobrać unijny certyfikat covidowy tak, aby swobodnie móc przekroczyć granice – poinformowała Anna Szewczuk-Łebska, rzecznik prasowy dolnośląskiego oddziału NFZ.

Unijne paszporty covidowe są wydawane osobom zaszczepionym, ozdrowieńcom i tym, które wykonały test na obecność koronawirusa. Dla każdej z tych osób ważność certyfikatu jest jednak inna. Przed wylotem należy zapoznać się z tym, jakie regulacje względem koronawirusa obowiązują w danym kraju. W tej chwili już 24 państwa europejskie akceptują certyfikaty.

– Niektóre kraje wymagają zaświadczenia od osoby, że została ona zaszczepiona dwiema dawkami, niektóre wymagają zaszczepienia jedną dawną, a niektóre zwalniają nas z kwarantanny i konieczności wykonywania testów w kierunku koronawirusa – powiedziała Anna Szewczuk-Łebska.

Wyjątek stanowią trzy państwa.

– Wyjątkiem są trzy kraje, czyli Indie, Brazylia i RPA. Po powrocie z tych trzech krajów obowiązuje bezwzględna 10-dniowa kwarantanna – wyjaśnił właściciel biura podróży Ramis w Białymstoku.

Wszystkie informacje na temat zasad obowiązujących w danym kraju, jeśli chodzi o pandemię, można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce „Informacje dla podróżujących”. Tam dowiemy się, w jakich krajach obowiązuje kwarantanna, a w których wystarczą testy. Znajdują się tam również informacje o wszystkich potrzebnych dokumentach, które musimy przygotować przed wylotem na wakacje.

TV Trwam News

drukuj