Dysputy Kopernikańskie

W Toruniu odbędą się „Dysputy Kopernikańskie” z udziałem red. Jana Pospieszalskiego

W najbliższą środę, 13 grudnia 2023 r., we Franciszkańskim Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Dysputy Kopernikańskie”. Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Instytut Copernicanum. Udział w nim weźmie red. Jan Pospieszalski. Podczas spotkania odbędzie się także pokaz filmu „Blachnicki. Świadectwo Niepokornego”. Wydarzenie patronatem medialnym objęły TV Trwam oraz Radio Maryja.

„Dysputy Kopernikańskie” to seria spotkań z zaproszonymi gośćmi, między innymi ze świata polityki, nauki i kultury, dotyczących ważnych i aktualnych wydarzeń. W jednym z ostatnich wydarzeń z tego cyklu poruszono temat „Wojny o duszę świata według Jana Pawła II”. Wtedy gościem specjalnym był red. Grzegorz Górny.

13 grudnia z kolei „Dysputy Kopernikańskie” skoncentrują się wokół postaci ks. Franciszka Blachnickiego. W programie przewidziany jest pokaz filmu „Blachnicki. Świadectwo Niepokornego”. Po projekcji będzie czas na dyskusję i rozmowę z red. Janem Pospieszalskim, współautorem produkcji. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00 we Franciszkańskim Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu, które położone jest przy ul. Poznańskiej 49. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987) był założycielem i duchowym ojcem Ruchu Światło-Życie, jednego z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II, a także wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Był wieloletnim wykładowcą teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Walczył z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, trafił do KL Auschwitz. Po wojnie był represjonowany przez władze komunistyczne – od lat 50. XX wieku do nagłej śmierci w 1987 roku w Carlsbergu w Niemczech był obiektem szykan i inwigilacji, które miały ograniczyć zasięg jego oddziaływania na polskie społeczeństwo. W marcu bieżącego roku Instytut Pamięci Narodowej ogłosił, że śmierć ks. Franciszka Blachnickiego nastąpiła na skutek zabójstwa. [czytaj więcej]

Wydarzenie patronatem medialnym objęły TV Trwam oraz Radio Maryja.

radiomaryja.pl

drukuj