fot. PAP/Paweł Supernak

Donald Tusk zapowiada dalsze prace nad przepisami dot. wiatraków

Sprawę ustawy wiatrakowej bada prokuratura. Choć przepisy zostały wycofane z Sejmu, to jednak nie koniec sprawy. Donald Tusk już zapowiada dalsze prace.

Po fali krytyki sejmowa większość wycofała się z kontrowersyjnych pomysłów w sprawie farm wiatrowych. Donald Tusk nie składa jednak  broni w tej sprawie.

– Podjąłem decyzję, żeby kwestie wiatraków trafiły na posiedzenie rządu i żebyśmy rozpatrzyli wszystkie za i przeciw – zaznaczył Donald Tusk.

Największe kontrowersje wzbudzała liberalizacja przepisów wiatrakowych, tak że turbiny mogłyby być stawiane zaledwie 300 metrów od zabudowań. Do tego dochodzi możliwość wywłaszczania gruntów pod budowę farm wiatrowych.

– Informacje, które pojawiają się w przestrzeni medialnej, że wiatrak ma minimalną odległość od zabudowań 300 m – to jest coś, co bardzo niepokoi mieszkańców. Mam nadzieję, że ten pomysł nigdy nie zostanie zrealizowany. Tutaj musimy się wzorować na naszych zachodnich sąsiadach, gdzie ta odległość wynosi tysiąc metrów – wskazał starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip.

Powiat biłgorajski jest położony w części na Roztoczu. Wzniesienia powodują, że warunki do zakładania farm wiatrowych są bardzo dobre. Mieszkańcy boją się jednak o swoje zdrowie oraz tego, że wiatraki mogą stać się uciążliwe. Do tego dochodzą zniszczenia środowiskowe. Farmy wiatrowe mogą też uderzyć w turystykę regionu, a Roztocze to piękna turystyczna kraina.

– Wszystkie kwestie związane z rozwojem turystyki albo zaprzepaszczą, albo znacznie utrudnią nam rozwój tego miejsca – dodał Andrzej Szarlip.

Kontrowersyjny projekt autorstwa polityków zrzeszonych wokół Donalda Tuska zbada prokuratura. Ustawa zawiera bowiem szereg rozwiązań, o które zabiega lobby wiatrakowe, a które uderzają w obywateli i zagrażają środowisku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl