fot. Caritas.pl

Trwa 23. Ogólnopolska Zbiórka Żywności pod hasłem „Tak. Pomagam!”

W lokalnych sklepach i supermarketach w całej Polsce można dziś składać produkty żywnościowe dla potrzebujących. Wszystko w ramach akcji Caritas Polska – „Tak. Pomagam!”.

Akcja „Tak. Pomagam!” to okazja, by z potrzebującymi podzielić się cząstką dobrego serca. W ponad 2 tys. sklepów w całej Polsce za linią kas rozstawione są kosze. Można do nich wrzucać produkty łatwe w przechowywaniu. Ważne, by miały również długi termin ważności. To na przykład makarony, kasze, konserwy, ryż, olej, mąka, kawa, herbata czy słodycze. Wszystko dzięki pomocy rekordowej liczby wolontariuszy zostanie dobrze wykorzystane.

– W akcji udział weźmie 20 tys. wolontariuszy, którzy zebrane produkty będą później segregować i układać w paczki – mówi kierownik Działu Pomocy Żywnościowej i Rzeczowej w Caritas Polska, Bartłomiej Kulisz.

W ramach zbiórki w poprzednich latach udawało się gromadzić ok. 340 ton żywności. Pozwalało to na obdarowanie około 60 tys. osób.

– Rok 2019 był rekordowy. Zebraliśmy wtedy 634 tony żywności. Na ten wynik liczymy również w tym roku. Chcielibyśmy pomóc jak największej liczbie osób potrzebujących, a jest ich naprawdę dużo w naszym kraju – wskazuje Żaneta Żebrowska-Rosa z Caritas Polska.

Wśród wolontariuszy są nie tylko osoby młode, ale też takie, które młodo się czują.

– Nie zawsze stałam przy koszyku. Szłam na teren sklepu i rozmawiałam z różnymi ludźmi. Ktoś mówił, że nie wie, gdzie włożyć produkt. To pokazywałam, zanosiłam różne rzeczy. Ludzie potrzebują wskazówek, żeby coś zrobić – opowiada jedna z wolontariuszek.

I pomagają często z uśmiechem na ustach.

– Nie spotkałem się reakcją, gdzie ktoś by powiedział kategorycznie: „Nie dam” albo  „Niech pan odejdzie” – dodaje wolontariusz Caritas Polska.

Wolontariusze paczki nie tylko zbierają i segregują, ale później również je rozwożą. Często do osób starszych, ubogich czy w kryzysie bezdomności. Spotkania te są wyjątkowe, pełne wzruszeń.

– Najpierw są trochę zaskoczeni. Później zapraszają nas często na herbatę. Chcą jakoś odwdzięczyć się za paczkę – mówi Żaneta Żebrowska-Rosa.

Paczka jest realną pomocą, dzięki której w oczach potrzebujących pojawia się błysk, a na twarzy po prostu uśmiech. Akcja Caritas Polska „Tak. Pomagam!” odbywa się dwa razy w roku – przed Świętami Bożego Narodzenia i przed Wielkanocą.

TV Trwam News

drukuj