fot. pixabay.com

Zakończyła się Konferencja Przewodniczących PE

Szefowie grup politycznych Parlamentu Europejskiego ustalili harmonogram prac tej instytucji na przyszły tydzień. Oprócz sesji plenarnej w Strasburgu dla europejskich polityków ważne będą też konkluzje ze szczytu Rady Europejskiej zaplanowanego na 14 i 15 grudnia.

Przygotowania do posiedzenia szefów rządów i głów państw Unii Europejskiej to punkt priorytetowy dla europosłów w przyszłym tygodniu. Chodzi m.in. o oświadczenia Rady i Komisji, które padną w Strasburgu, przed tzw. unijnym szczytem w Brukseli.

Przyjęta w listopadzie rezolucja z propozycjami Parlamentu Europejskiego w sprawie zmian traktatu z Lizbony rozbierana jest w belgijskiej stolicy na czynniki pierwsze, a tzw. brukselska klasa polityczna czeka na kolejny etap proceduralny. W Parlamencie Europejskim zdania są podzielone w sprawie chociażby przyspieszania dyskusji o zmianach traktatowych.

Były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, europoseł Ryszard Czarnecki, podkreśla, że rewolucja ustrojowa UE w postaci totalnej zmiany traktatów unijnych dalej trwa, ale jednocześnie toczy się wokół tego wielki pojedynek.

– Rada Europejska, gdzie zasiadają przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polski, odłożyła debatę na ten temat, uważając, że gdyby do niej doszło, prowadziłoby to do konfliktów między poszczególnymi krajami, a tego po prostu nie potrzeba. Jednak podczas spotkania przewodniczącej PE, Roberty Metsoli z Malty, z szefami grup politycznych okazało się, że szefowa Europarlamentu nie przyjmuje tego do wiadomości i zapowiedziała presję, aby jak najszybciej temat ten się pojawił – mówi europoseł Ryszard Czarnecki.

Zdaniem polityka jest to tzw. przeciąganie liny pomiędzy instytucjami europejskimi.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl