Caritas Polska będzie wspierać psychologicznie dzieci i ich rodziców na Ukrainie
Caritas Polska rozpoczyna dwuletni program pomocy dla osób w złej kondycji psychicznej na Ukrainie. To odpowiedź na potrzeby kraju zmagającego się z wojną. Do tej pory konflikt spowodował m.in. przesiedlenie około jednej trzeciej ludności Ukrainy. Ma to wpływ na złą kondycję psychiczną co czwartego mieszkańca tego kraju, dlatego w ramach projektu Caritas Polska we współpracy z Caritas Spes przygotuje i wyposaży cztery centra wsparcia dzieci i ich rodziców.
Centra powstaną w Charkowie, Odessie, Żytomierzu i Winnicy – mówiła Nina Mocior, kierownik ds. Pomocy Humanitarnej i Rozwojowej Caritas Polska.
– Planujemy zwiększyć jakość i dostęp do usług wsparcia psychospołecznego i specjalistycznych usług zdrowia psychicznego m. in. psychologów dziecięcych, dla dorosłych i wsparcia systemowego dla całych rodzin. To jest bardzo duże wyzwanie, które obecnie zauważamy na Ukrainie. Ze względu na toczącą się wojnę jest bardzo trudno z dostępem do kwalifikowalnych i jakościowych usług zdrowia psychicznego. Problemy się tylko pogłębiają. Społeczeństwo jest w bardzo dużym kryzysie przesiedleń, zagrożenia, zagrożenia dla swoich rodzin, a także dla rozwoju dzieci i następnych pokoleń – wyjaśniła.
Wartość pomocy to ponad 5 mln zł. Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
RIRM