fot. PAP/Zbigniew Meissner

Donald Tusk przeciwny pełnym reparacjom za II wojnę światową?

Wraca temat reparacji i stanowiska, jakie w tej sprawie przedstawia Platforma Obywatelska. Donald Tusk mówi, że wywalczy zadośćuczynienie dla żyjących ofiar, ale – według wiceministra Arkadiusza Mularczyka – to tylko niewielka część tego, co należy się Polsce.

Polska była ofiarą Niemiec w trakcie II wojny światowej. Koszt, jaki poniosła w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945, został oszacowany przez zespół, na czele którego stanął wiceminister Arkadiusz Mularczyk, na ponad 6 bilionów złotych.

O te pieniądze w Bytomiu pytany był przewodniczący Platformy.

– To panu przeszkadza, że Polska dostałaby reparacje? – pytał jeden z uczestników spotkania z Donaldem Tuskiem.

Uczestnik spotkania mówił, że Polska zasługuje na reparacje. Przywołał też losy swojej rodziny – wyjazdy do Francji, Niemiec, a także krzywdę, jaką wyrządziła najbliższym II wojna światowa. Mama uczestnika wraz z rodzicami wróciła po wojnie do Polski.

– Te co do Francji wróciły, one dostały reparacje, wszystko, a ona w Polsce nie dostała. To co? My jesteśmy jakimś gorszym gatunkiem? – pytał mężczyzna.

Donald Tusk odpowiedział na pytanie.

– Pan w ogóle z jakiej paki miałby dostać reparacje wojenne? Panie – akcentował były premier.

Przewodniczący Platformy mówił, że jego ugrupowanie poparło parlamentarne uchwały w sprawie reparacji. Zarzucił za to PiS, że nie uzyska żadnych środków, także tych z KPO, a sam finansuje – poprzez udział w funduszu – niemiecką gospodarkę. Uznał dyplomację PiS za nieumiejętną, a za pieniądze, które są w zasięgu Polski, uznał fundusze unijne z budżetu finansowanego także przez Niemcy.

– Gdybym ja odpowiadał za rząd polski, jeśli będę odpowiadał w jakimś wymiarze, to oprócz pieniędzy europejskich dostaniemy też to, co się należy od Niemców, jeśli chodzi o jeszcze żyjące ofiary – powiedział Donald Tusk.

Do deklaracji przewodniczącego Platformy postanowił odnieść się wiceminister spraw zagranicznych, Arkadiusz Mularczyk.

„Zadośćuczynienie dla żyjących ofiar II WŚ to tylko niewielka część zobowiązania Niemiec wobec Polaków. Nie zastąpi to jednak odszkodowania dla Polski za mord 5,2 mln obywateli, pracę niewolniczą ponad 2 mln, porwanie 200 tys. polskich dzieci i utracone szanse dla wielu pokoleń” – napisał Arkadiusz Mularczyk, wiceminister spraw zagranicznych, na Twitterze.

Na notę dyplomatyczną polskiego rządu w sprawie reparacji Niemcy odpowiedzieli, że temat jest dla nich zamknięty. Berlin ogłosił, że nie będzie podejmował w tej sprawie negocjacji. Tymczasem z doniesień medialnych wynika, że mocno opóźniona jest budowa w Niemczech pomnika ofiar okupacji w Polsce, choć Bundestag za utworzeniem takiego miejsca opowiedział się już w 2020 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl