PAP/Radek Pietruszka

Bezprawne działania, polityczna zemsta na PiS i brak realizacji 100 konkretów. Mija pół roku rządu premiera D. Tuska

Za nami pół roku rządu premiera Donalda Tuska. Był to czas siłowego przejęcia mediów publicznych, nielegalnych zmian w prokuraturze i konsekwentnego uderzenia w poprzedników. 

13 grudnia 2023 roku w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda zaprzysiągł rząd Donalda Tuska. Zaledwie tydzień później minister kultury, Bartłomiej Sienkiewicz, przeprowadził siłowe przejęcie mediów publicznych. Niecały miesiąc później minister sprawiedliwości, Prokuratur Generalny, nielegalnie przejął Prokuraturę Krajową. Bez zgody prezydenta odwołał Dariusza Barskiego i powołał swojego nominata – Jacka Bilewicza. Adam Bodnar mówił wtedy, że nowy Prokurator Krajowy „został powołany mocą decyzji pana premiera Donalda Tuska”.

– Widać, jak ludzie, którzy do tej pory głośno szermowali hasłem obrony praworządności, de facto tę praworządność w sposób ewidentny, bezczelny i arogancki całkowicie niszczą – podkreślił prof. Piotr Niwiński z Uniwersytetu Gdańskiego.

Także w styczniu Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik trafili do więzienia, mimo ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę.

– Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik stali się pierwszymi po 1989 roku więźniami politycznymi – mówił wtedy doradca prezydenta RP, Błażej Poboży.

Z kolei w marcu w związku z rzekomymi nieprawidłowościami w Funduszu Sprawiedliwości doszło do przeszukań w domach polityków Suwerennej Polski, między innymi w domu Zbigniewa Ziobry, który kilka dni wcześniej przeszedł poważną operację.

– Przerwałem aktualnie terapię po operacji, żeby tu dziś do Państwa z daleka przyjechać – mówił Zbigniew Ziobro po przeszukaniu jego domu.

Rząd premiera Donalda Tuska kieruje się przede wszystkim zemstą – wskazał prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński.

– Mamy do czynienia z procesem, który zupełnie nie mieści się w kategoriach demokracji. Oni go nazywają rozliczaniem poprzedniej władzy. W gruncie rzeczy jest to proces odwetowy – zwrócił uwagę Jarosław Kaczyński.

Kiedy w marcu na ulice Warszawy wyszli rolnicy wspierani przez „Solidarność”, to Policja użyła przeciwko nim gazu i gumowych pałek.

Nadzorujący Policję ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji, Marcin Kierwiński, został wysłany do Parlamentu Europejskiego razem z innymi ważnymi ministrami – Bartłomiejem Sienkiewiczem i Borysem Budką. Przez pół roku pod znakiem zapytania stanęły ważne inwestycje – rozbudowa portów, budowa elektrowni atomowych i Centralnego Portu Komunikacyjnego.

– Wszystkie dotychczasowe ekspertyzy, z którymi mieliśmy okazję się zapoznać, stawiają pod znakiem zapytania zarówno dane wyjściowe, jak i dane końcowe, jeśli chodzi o tę inwestycję – tak o projekcie CPK mówił w lutym premier Tusk.

Była za to wola – jeszcze przed uformowaniem rządu – aby otworzyć drogę do stawiania turbin wiatrowych bardzo blisko domów. W listopadzie ubiegłego roku do Sejmu trafił projekt tzw. ustawy „Lex wiatrak”.

– Naszym celem jest wzmocnienie, uwolnienie rozwoju turbin wiatrowych na lądzie – mówiła w listopadzie 2023 roku Paulina Hennig-Kloska, która obecnie kieruje resortem klimatu i środowiska.

Koalicja Obywatelska w pierwsze 100 dni rządów miała zrealizować 100 programowych konkretów. Udało się zaledwie z kilkunastoma.

– Z tych stu obietnic Donalda Tuska na 100 dni, zostały- używając pewnej metafory – „polityczne trociny” – podkreślił poseł PiS, Jan Mosiński.

Nie najlepiej układa się też kohabitacja rządu z prezydentem. Minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski, oczekuje masowej wymiany ambasadorów wysłanych na placówki przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

– Część – niekompetentna, nieznająca języków obcych, nieumiejętnie zarządzająca placówkami i niezdolna do godnego reprezentowania kraju – nie powinna już nigdy postawić stopy w MSZ – przekonywał minister Radosław Sikorski.

Do tego potrzebna jest zgoda prezydenta, ale Andrzej Duda nie daje tej zgody. Rząd, nie oglądając się na głowę państwa, wzywa ambasadorów do kraju, a na placówkach zostają dyplomaci niższego szczebla.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl