fot. visegradgroup.eu/pl

Czechy: deklaracja V4 i państw bałtyckich w sprawie połączeń kolejowych

Kraje Grupy Wyszehradzkiej i trzy państwa bałtyckie podpisały w piątek w Pradze deklarację w sprawie połączeń kolejowych. Wiceminister infrastruktury, Przemysław Koperski, powiedział, że sygnatariusze chcą zabiegać wspólnie o środki finansowe na koleje dużych prędkości.

„Będziemy wspólnie zabiegać o to, żeby były na ten cel (koleje dużych prędkości–PAP) odpowiednie środki finansowe, przede wszystkim z Unii Europejskiej, ale pamiętamy też o środkach krajowych” – powiedział Koperski.

Jego zdaniem możliwe jest także pozyskanie funduszy z innych zewnętrznych źródeł.

Minister transportu Czech, Martin Kupka, stwierdził, że możliwe jest pozyskiwanie pożyczek lub współpraca określana jako PPP, czyli projekty współfinansowane przez państwo oraz podmioty prywatne.

W odpowiedzi na pytanie, kiedy może dojść do rozpoczęcia prac, Koperski nie podał żadnego konkretnego terminu.

„Prace koncepcyjne są już za nami. Myślę, że w najbliższych dwóch lub trzech latach mogą one wejść w fazę projektową” – stwierdził.

Czeski minister poinformował, że jednym z celów zawartych w deklaracji – podpisanej przez Polskę, Czechy, Węgry i Słowację oraz Litwę, Łotwę i Estonię – jest połączenie bałtyckiego systemu linii kolejowych Rail Baltica z projektem Via Vindobona, czyli komunikacją kolejową między Berlinem, Pragą i Wiedniem. Połączenie realizowane byłoby przez kolej z Wiednia przez Brno do Warszawy. Następnie łączyłoby się z Rail Baltica. Połączenie obu projektów według Kupki umożliwi zarówno połączenia transgraniczne ze wschodu na zachód, jak i z północy na południe.

Przemysław Koperski powiedział, że chociaż na spotkaniu kwestie bezpieczeństwa nie były w centrum uwagi, to rozwój infrastruktury krytycznej w obszarze przyfrontowym jest bardzo potrzebny.

„Koleją idą ogromne ilości sprzętu i chcielibyśmy, żeby ona była drożna, żeby była szybka i oczywiście, żeby była bezpieczna. Także na ten element jako na infrastrukturę krytyczną będziemy zwracać uwagę” – wskazał.

Czeski minister zapowiedział, że deklaracja z Pragi zostanie przedstawiona na najbliższym spotkaniu ministrów transportu w Luksemburgu.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl