W PE otwarto wystawę poświęconą katastrofie smoleńskiej

W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli otwarto zorganizowaną przez PiS wystawę fotografii poświęconych katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Wystawa „Smoleńsk. 10.04.2010. We Remember” składa się z ok. 20 zdjęć.

Fotografie przedstawiają m.in. parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, lotnisko w Smoleńsku, wrak samolotu, czarne skrzynki. Są też zdjęcia z wizyt w Smoleńsku premiera Donalda Tuska oraz lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, a także fotografie z ceremonii na lotnisku Okęcie w Warszawie, gdzie lądowały samoloty z ciałami ofiar. Nie zabrakło zdjęć z czuwania przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie i pogrzebu pary prezydenckiej w Krakowie.

Na wystawie znalazły się też fotografie pokazujące szefa zespołu parlamentarnego ds. katastrofy smoleńskiej Antoniego Macierewicza oraz marsze pamięci odbywające się w rocznice i „miesięcznice” katastrofy. Pod jednym z nich można przeczytać po polsku i po angielsku: „Dopóki nad Katastrofą Smoleńską ciąży kłamstwo, Polacy nie ustaną w Marszach Pamięci”.

Każda rocznica tragedii w Smoleńsku jest bardzo bolesna. Pod Smoleńskiem straciliśmy przyjaciół, a niektórzy z nas stracili również członków swoich rodzin – mówił podczas wtorkowej uroczystości otwarcia ekspozycji europoseł PiS Ryszard Legutko.

Cała Polska straciła swoich politycznych przywódców. Uznaliśmy, że zdjęcia będą formą, która pozwoli na najlepsze utrwalenie atmosfery, jaka towarzyszy obchodom rocznicy tragedii, która wciąż głęboko tkwi w naszej świadomości – dodał.

Ta wystawa w zaledwie 20 zdjęciach w niesamowity sposób pokazuje zarówno atmosferę tych wydarzeń, godność, z jaką odbyły się pogrzeby 96 osób, które zginęły w tej katastrofie, i solidarność Polaków w obliczu tej tragedii – powiedział lider zrzeszającej europosłów PiS frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) Syed Kamall z Wielkiej Brytanii.

W środę w PE ma się odbyć posiedzenie EKR poświęcone katastrofie smoleńskiej. W spotkaniu będą uczestniczyli eksperci zespołu parlamentarnego ds. katastrofy i część rodzin ofiar.

We wtorek wieczorem w europarlamencie w Brukseli odbył się też premierowy pokaz filmu dokumentalnego Marii Dłużewskiej „Dama” o Marii Kaczyńskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl