fot. twitter.com

James Mattis w USA: decyzja w sprawie stałej bazy w Polsce jeszcze nie została podjęta

USA nie podjęły jeszcze żadnych decyzji dotyczących stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce, sprawa jest na wczesnym etapie rozpatrywania – oświadczył w poniedziałek dziennikarzom sekretarz obrony USA James Mattis.

„Obecnie oceniamy jaka jest konkretnie propozycja Polski, jaki jest potencjał tego co nam proponują” – powiedział James Mattis.

„Jesteśmy na etapie badań, nie podejmowaliśmy jeszcze żadnych decyzji” – dodał.

Szef Pentagonu podkreślił, że „znajdujemy się na wczesnym stadium, razem pracujemy i wysoko oceniamy propozycję Polski”.

Według tygodnika „Washington Examiner” James Mattis powiedział, że wojsko USA obecnie bada jakiego rodzaju operacje mogłyby być wykonywane na oferowanym przez Polskę terenie. Po sprawdzeniu terenu, który polskie władze chcą przeznaczyć pod budowę amerykańskiej bazy, będzie można ocenić, co faktycznie może być w tym miejscu powstać – miał powiedzieć James Mattis w relacji tygodnika.

W ub. tygodniu prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Białym Domu w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem wyraził nadzieję na wspólne zbudowanie w Polsce bazy, która nazywałaby się „Fort Trump”.

Donald Trump ocenił, że utworzenie stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce kosztowałoby ok. 2 miliardów dolarów.

„Myślę, że to mogłoby być coś przydatnego dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa naszych krajów” – powiedział.

PAP/RIRM

drukuj