Stany Zjednoczone przygotowują nowy pakiet sankcji przeciw Rosji 

Stany Zjednoczone w odpowiedzi na wkroczenie rosyjskich sił na Ukrainę przygotowują nowy pakiet sankcji gospodarczych przeciw Rosji – poinformował przedstawiciel amerykańskiej administracji na marginesie szczytu NATO w Walii.

Ben Rhodes, zastępca doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa, powiedział dziennikarzom, że prace nad kształtem nowych sankcji dobiegają końca. Nie ujawnił, jakie sektory one obejmą. Poinformował, że działania są koordynowane z partnerami w Europie.

– Najważniejsze jest, by Rosja odczuła koszty eskalacji konfliktu. Jeśli Rosja może nasilać (konflikt), i my możemy wzmagać presję – powiedział.

Rhodes zaznaczył, że nowy pakiet sankcji ma silne poparcie prezydenta Baracka Obamy oraz innych przywódców europejskich.

– Wszyscy wierzymy, że tę sytuację można rozwiązać dyplomatycznie w sposób szanujący suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy; to jest do przyjęcia dla rządu w Kijowie. To najlepszy rezultat. Przywódcy jasno powiedzieli, że nadal będą wspierać aktywną dyplomację prezydenta (Ukrainy Petra) Poroszenki z prezydentem (Rosji Władimirem) Putinem – wyjaśnił.

Jak wcześniej oświadczył Biały Dom, główni sojusznicy USA w Europie i Obama zgodzili się, że Rosja powinna ponieść „nowe koszty” swych działań na wschodniej Ukrainie. Natomiast według prezydenta Francji Francois Hollande’a nowy pakiet sankcji UE, zapowiedzianych na piątek, będzie zależał od wydarzeń najbliższych godzin.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział w czwartek w walijskim Newport, że w piątek o godz. 13 czasu polskiego ogłosi „obustronne zawieszenie broni” w walkach z separatystami, ale uzależnił to od spotkania grupy kontaktowej w Mińsku.

PAP/ RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl