Kolejne spotkanie grupy kontaktowej w Mińsku

Dziś w Mińsku odbędzie się kolejne spotkanie grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE ds. uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy – poinformował w czwartek rzecznik białoruskiego MSZ Dźmitry Mironczyk.

Spotkanie, które będzie się odbywać w Hotelu Priezidient, ma się rozpocząć o godz. 13 czasu białoruskiego (godz. 12 czasu polskiego).

Białoruskie ministerstwo na razie nie określiło składu uczestników spotkania. W dwóch poprzednich rozmowach grupy kontaktowej w Mińsku – 31 lipca i 1 września – uczestniczyli: były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, ambasador Rosji w Kijowie Michaił Zurabow, przedstawicielka OBWE ds. uregulowania sytuacji na Ukrainie Heidi Tagliavini oraz przedstawiciele separatystycznych grup ze wschodniej Ukrainy.

Od spotkania grupy kontaktowej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko uzależnił ogłoszenie rozejmu. W czwartek na marginesie szczytu NATO w Newport zapowiedział, że jest gotów ogłosić w piątek o godz. 13 czasu polskiego „obustronne zawieszenie broni” w walkach z separatystami.

– Jeśli dojdzie do spotkania (w Mińsku), wydam polecenie kierownictwu sztabu generalnego w sprawie dwustronnego przerwania ognia i mamy nadzieję, że wdrażanie planu pokojowego rozpocznie się jutro – oświadczył Poroszenko.

Ukraiński prezydent powiedział, że na dzisiejszym posiedzeniu grupy kontaktowej powinien zostać podpisany dokument, przewidujący „etapowość realizacji planu pokojowego na Ukrainie”.

W środę rosyjski prezydent Władimir Putin nie wykluczał, że ostateczne porozumienie w sprawie politycznego uregulowania konfliktu na Ukrainie może zostać osiągnięte dziś na spotkaniu grupy kontaktowej. Jednak ukraiński premier Arsenij Jaceniuk uznał, że przedstawiony przez Putina plan rozwiązania konfliktu na Ukrainie to „kolejna próba mydlenia oczu”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl