Instytut Ordo Iuris: Potrzeba ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci nie jest sprawą opinii czy światopoglądu
Potrzeba ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci nie jest sprawą opinii czy światopoglądu – podkreślają prawnicy Instytutu Ordo Iuris. Eksperci wykazali wiele błędów powielanych w dyskusji na temat początku życia człowieka i rzekomych uzasadnień dla tzw. aborcji czy eutanazji.
Pierwszym i podstawowym błędem jest niezrozumienie człowieka jako osoby ludzkiej i wynikające z tego wartościowanie życia, podział na rzekome bardziej i mniej przydatne. Tym zagadnieniom był poświęcony wykład w ramach Akademii Ordo Iuris pt. „Od poczęcia do naturalnej śmierci – co to oznacza w świetle aktualnych badań naukowych?”. Wygłosił go Filip Furman, dyrektor Centrum Nauk Społecznych i Bioetyki Instytutu. Ekspert wskazał na najczęściej podnoszone teorie dot. przyczyn umniejszania wartości życia.
– Dzisiaj istnieje poczucie, że człowiek ma godność i wartość tylko wtedy, gdy jest pożądany, potrzebny, potrzebny społeczności, zdolny do zachowania pełnej autonomii. Stąd osoby nienarodzone i umierające, ponieważ nie są autonomiczne i nie są w stanie o siebie dbać, miałyby nie mieć takich samych praw i godności jak inni. Jednak prawo do życia i godność ludzka nie zależy od autonomii i zdolności do samodzielnego życia. Państwo, organizm państwowy nie ma prawa decydować kto ma godność a kto nie. Historycznie wiemy, co się dzieje, gdy państwa uważają, że mają do tego prawo. Jawi się ponadto fałszywa koncepcja wolności i odłączenia wolności od prawdy. Rozłączenie prowadzi do subiektywizmu i relatywizmu, który neguje obiektywną prawdę o tym, co jest dobre a co złe – podkreślił.
W polskim parlamencie znajduje się projekt ustawy, który zakazuje zabijania chorych nienarodzonych dzieci. Mimo, że zebrano pod nim prawie milion podpisów obywateli, nie zyskał szybkiego trybu i po pierwszym czytaniu trafił do sejmowej komisji. Sprawa tzw. przesłanki eugenicznej trafiła także do Trybunał Konstytucyjny, który jeszcze jej nie rozstrzygnął.
RIRM