Projekt ustawy eliminujący tzw. przesłankę eugeniczną już w Sejmie. Zebrano ponad 830 tys. podpisów

Projekt ustawy, który likwiduje tzw. przesłankę eugeniczną jest już w Sejmie. Dokument z podpisami ponad 830 tys. Polaków złożył dziś komitet inicjatywy ustawodawczej #ZatrzymajAborcję.

Obecnie istnieje możliwość zabicia nienarodzonego dziecka z powodu podejrzenia u niego choroby. To jedna z trzech przewidzianych w prawie i najczęstsza przyczyna tzw. aborcji w Polsce.

Podpisy pod projektem ustawy eliminującej wspomnianą przesłankę eugeniczną zbierane były od września. W akcję zaangażowało się kilkanaście tysięcy wolontariuszy z różnych środowisk.

Projekt jest krótki i niekontrowersyjny – chodzi o wykreślenie tzw. przesłanki eugenicznej, co pozwoli uratować ponad 1 tys. dzieci rocznie – powiedziała pełnomocnik komitetu #ZatrzymajAborcję Kaja Godek. Zaapelowała też do posłów o uchwalenie ustawy, którą popierają obywatele.

– Pod projektem ustawy przyznającym prawo do życia także dzieciom chorym i niepełnosprawnym podpisało się przeszło 830 tys. Polaków w niespełna dwa miesiące. Jest to wynik ogromnego poruszenia społecznego, wrażliwości Polaków na los słabszych i chorych. To, z czym przychodzimy dzisiaj do Sejmu – to jest apel o niezwłoczne uchwalenie prawa. Co 8 godz. w którymś z polskich szpitali w bardzo brutalny sposób zabija się dziecko z podejrzeniem niepełnosprawności lub choroby. Są to bardzo brutalne procedury, najczęściej przeprowadzane w 5. i 6. miesiącu ciąży. To jest barbarzyństwo w majestacie prawa. Liczymy na to, że Sejm niezwłocznie zajmie się tą ustawą, a posłowie uchwalą nasz projekt – podkreśliła Kaja Godek.

Proponowane zmiany poparł m.in. prezydent Andrzej Duda, który zapowiedział, że podpisze taką ustawę, jeśli trafi na jego biurko.

RIRM

drukuj