Sejm wybrał 15 sędziów na członków KRS

Sejm wybrał 15 sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. Wyboru dokonano głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz’15. Kluby Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej nie wzięły udziału w głosowaniu.

– Stwierdzam, że Sejm większością 3/5 głosów wybrał sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa – ogłosił marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

To koniec batalii o Krajową Radę Sądownictwa.

– Czas nadzwyczajnej kasty dobiega końca. To jest dobra wiadomość dla demokracji. To koniec państwa w państwie – podkreślił Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Nazwisko ministra Zbigniewa Ziobry wielokrotnie przywoływali dziś posłowie totalnej opozycji. Jej przedstawiciele próbowali zablokować wybór m.in. wnioskując o przerwę.

– Przerwa przyda się po to, żeby pan minister Zbigniew Ziobro mógł wręczyć 15 legitymacji partyjnych dla 15 nominatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Nawet przygotowaliśmy dla pana ministra taki komplet 15 legitymacji – mówiła poseł Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Poseł Borys Budka z PO przekonuje, że wybór 15 sędziów przez Sejm jest niezgodny z konstytucją.

– 15 sędziów nie może być wybieranych przez Sejm. Branie udziału w tej procedurze oznaczałoby złamanie polskiej konstytucji – powiedział poseł PO Borys Budka.

Dlatego w głosowaniu brali udział tylko posłowie PiS-u i Kukiz’15.

– Opozycja ma taką prawdę, że sędziów powinni wybierać sędziowie. My uważamy, że konstytucja absolutnie tego nie określa i to my w tym sporze mamy rację, a nie Platforma Obywatelska i Nowoczesna – wskazał poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak

Opozycja staje w obronie patologii w polskich sądach – dodał senator PiS Jan Maria Jackowski.

– Opozycja sama wyklucza się z jakiejkolwiek debaty, ponieważ – nie biorąc udziału w głosowaniu – pokazuje, że w gruncie rzeczy nie jest zainteresowana reformą wymiaru sprawiedliwości, tylko awanturą – zauważył senator Jan Maria Jackowski.

Wśród 15 kandydatów wybranych przez Sejm, 13 to sędziowie sądów rejonowych. Skład uzupełnili Leszek Mazur z Sądu Okręgowego w Częstochowie i Teresa Kurcyusz-Furmanik z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

– Te osoby zostały zweryfikowane, przedstawiły dokumenty, które pokazują przebieg kariery zawodowej, wiedzę prawniczą, więc ja jestem przekonany, że są to bardzo dobrzy kandydaci – tłumaczył poseł PiS Marek Ast.

Według nowelizacji ustawy o KRS, członków sędziów wybiera Sejm większością 3/5 głosów. Obok 15 sędziów w Radzie zasiadają pierwsza prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, minister sprawiedliwości, przedstawiciel prezydenta oraz czterech posłów i dwóch senatorów. Z funkcji przewodniczącej KRS zrezygnowała Małgorzata Gersdorf.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl